facebook

Чому в англійських школах немає класних керівників і хто виконує їхні функції

У Великій Британії у школах немає класних керівників, а їхні функції виконують різні фахівці.У цій країні вважають, що жодна людина не володіє таким спектром компетентностей, аби зробити все якісно. Тож у закладі освіти є щонайменше 5 працівників, які допомагають у вирішенні питань за різними напрямами.

Про це у Facebook розповіла українка, яка працює вчителем у британській школі, Надія Майбогіна. За її словами, завдяки розподілу обовʼязків в англійському закладі освіти навколо учня з його проблемами працює ціла команда професіоналів з різною спеціалізацією й фокусом на той чи інший аспект успішності. Крім того, фахівці мають чіткий алгоритм, як діяти в конкретній ситуації. Натомість в Україні все це робить одна людина.

“Класне керівництво за своєю суттю – це ланка старої, радянської авторитарної структури, де цілі досягаються не шляхом професійності та спеціалізації, а завдяки чіткій ієрархічній структурі, тиску, створення штучних “змагань” між класами”, – зазначає Майбогіна.

Освітні працівники, які виконують функції класного керівника у британській школі:

Tutor – вчитель-предметник, який займається організаційними питаннями однієї із груп. Зокрема, він реєструє щодня дітей в електронному журналі, перевіряє наявність домашніх завдань з усіх предметів, допомагає в комунікації з іншими фахівцями у школі, спілкується з батьками та учнями.

Progress leader відповідає за академічну успішність школярів всієї паралелі. Він працює з аналітичними звітами, проте не готує їх, відстежує слабкі місця дітей, ухвалює рішення про переведення школяра в ту чи іншу групу або курс, заохочує успішних, відповідає за необхідність додаткових занять для тих, хто відстає. Також цей фахівець комунікує з батьками та директором закладу освіти про академічні цілі.

Читайте також:  Почалося від сьогодні: Шкарлет повідомив важливу новину для всіх випускників

Pastoral officer займається питаннями поведінки у школі. Зокрема, вирішує конфлікти, булінг, проводить виховні години, корекційну роботу з учнями та ухвалює рішення про додаткові заходи щодо покращення поведінки.

Attendance leader контролює відвідування школярами уроків. У разі, якщо дитина присутня на заняттях менш ніж 85% навчання, цей фахівець може звертатися в органи опіки.

Head of Year відповідає за комплекс дій щодо проблемних дітей, школярів з особливими освітніми потребами. Крім того, саме ця людина грає головну роль у прийнятті рішення про відсторонення учня від навчання.

Майбогіна також звертає увагу, що в британській школі є фахівець, який займається підготовкою аналітичних звітів для кожного з перелічених вище працівників. Адміністративна команда, яка відповідає, зокрема, за листування з батьками або іншими учасниками освітнього процесу. Крім того, у закладі освіти є директор, заступники, помічники, ІТ-працівники.

За словами вчительки, розподіл повноважень класного керівника дає низку переваг. А саме:

Перехід від реактивного до проактивного управління: фокус на цілях, а не на проблемах.
Спеціалізація і оптимізація робочих процесів.
Децентралізація і баланс в ухваленні рішень.
Розвиток командної роботи.
Мінімізація ризиків.
Стимулювання участі та відповідальності.

Натомість в українській школі за всі ці аспекти відповідає класний керівник. Крім того, він ще має займатися господарськими, організаційними питаннями, різними проєктами, олімпіадами, конкурсами, супроводом дітей. До того ж додається купа паперової роботи, наради, педради, зустрічі з батьками, дні відкритих дверей тощо.

Думаю, що це далеко не весь перелік. І це не звільняє класних керівників від викладання власного предмета. Не секрет, що такі уроки перетворюються на “класні” години. Згадую, як будь-які “вичитки” класних керівників директором закінчувались словами: “Це говорить про те, що ви не вмієте працювати з батьками”. Отже, “працювати” з батьками, тобто бути “в постійному контакті” – це ще одна з функцій класного керівника”, – зазначає Майбогіна.

Читайте також:  Лісовий дав відповідь, чи можна проводити уроки російською мовою

Тобто, за її словами, педагог має нести відповідальність за багато функцій, а у разі невідповідності може опинитися у директора “на килимі”. Водночас такий вчитель часто єдина людина, яка тримає контакт з батьками школярів. Тож нерідко, коли з класним керівником “не склалось”, від цього можуть страждати учні.

На її думку, для того, аби полегшити роботу класних керівників, їх варто забезпечити потужною електронною управлінською системою.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.