Такого ще не було: НБУ дозволив відкривати рахунки за кордоном
Національний банк України дозволив українцям відкривати рахунки за кордоном. Експерти впевнені,що це полегшить співпрацю із PayPal. Проте не обіцяє приходу міжнародних електронних платіжних систем в Україну, повідомляє НВ
Національний банк скасував індивідуальні валютні ліцензії на операції населення для розміщення коштів на рахунках банків поза межами України та на здійснення інвестицій за межі держави. Відповідну постанову НБУ оприлюднив пізно ввечері 24 лютого 2017 року, наступного дня вона набула чинності.
Щоправда мова йде лише про кошти, які фізособи отримали за межами країни. Наприклад, без ліцензій можливо розміщувати на закордонних рахунках кошти,що отримані за межами України у якості заробітної плати, стипендії, пенсії, аліментів, дивідендів і т.п., пояснюють у прес-службі регулятора.
Так само громадяни без індивідуальних ліцензій НБУ зможуть інвестувати за кордоном кошти із іноземним джерелом походження. Наприклад, проводити торгівлю фінансовими інструментами на іноземних біржах.
Однак, на здійснення переказу коштів з України з метою їх інвестування або розміщення на закордонних рахунках українці, як і раніше, повинні мати індивідуальні ліцензії НБУ. Тож назвати таке рішення регулятора лібералізацією поки не можна. Адже повна лібералізація передбачає,тобто можливість фізособи безперешкодно поповнювати закордонні рахунки.
Але, в цілому, опитані виданням експерти позитивно оцінюють ініціативу НБУ. «Це перший крок на шляху до лібералізації для фізичних осіб. І він дуже важливий, тому що дозволить населенню отримувати доходи від продажу певних товарів чи послуг закордонним замовникам, а потім розпоряджатися виручкою на свій розсуд, наприклад, інвестувати у надійні фінансові інструменти», – каже заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко. Найпростіший приклад – продаж товарів на etsy – найбільшій платформі з реалізації різноманітних хенд-мейд речей, пояснює експерт.
Важлим є і той факт, що постанова НБУ фактично легалізовує відкриття валютних рахунків за кордоном, які українські підприємці і так вже мали, але мусили відкривати їх через «треті» компанії, аби обійти архаїчні вимоги українського валютного законодавства. «Раніше НБУ просто уникав такого підтвердження, побоюючись відповідальності. Те, що вони зробили – це підтвердили, що на практиці вже десятиліття українці мають кошти за кордоном», – каже партнер Baker McKenzie та співголова комітету з питань банків та фінансових послуг Американської торгівельної палати в Україні Ігор Олехов.
Окрім того, на думку виконавчого директора CASE Україна Дмитра Боярчука, пом’якшення валютного регулювання дає більш широкий доступ українцям до системи інтернет-розрахунків PayPal.
«Ця зміна націлена на те, щоб відкрити торгівлю на таких площадках як Amazon. Безліцензійні рахунки за кордоном дають зелене світло для таких операцій через PayPal, бо цією системою користуються велика кількість споживачів у світі. Відкриваєте рахунок за кордоном, підключаєтесь до PayPal і отримуєте усі переваги користування системою», – пояснює він.
Проте говорити, що сама система прийде до України після даних валютних поступок, ще зарано, впевнений управляючий партнер Creative Quarter Ілля Кенігштейн. «Це мізерний крок для того, щоб в результаті ми могли розраховувати що у нас буде PayPal. Я вранці сьогодні отримав чергову відповідь від їхнього генерального менеджера по Європі Метта Комаровського. Він дякує за наполегливість і обіцяє повідомити нашій групі, якщо раптом в результаті PayPal змінить свою позицію щодо України», – ділиться інформацією Кенігштейн.
Для того, аби PayPal зайшов в Україну повноцінно, за словами Олехова, регулятору потрібно відмовитися від вимоги до PayPal та аналогічних платіжних систем реєструватися в НБУ. «PayPal в жодній країні не реєструється. Тому поки ця вимога про реєстрацію є, і поки НБУ підтримує цю позицію, звичайно, повноцінного PayPal в Україні не буде», – каже співрозмовник видання.
Шукайте деталі в групі Facebook