facebook

Що робити вчителю, якщо учні його цькують або намагаються зірвати урок. Поради психолога

У школі буває, що діти проявляють агресію не тільки один до одного, а й намагаються булити вчителя – приховано або відкрито. Часто такий прояв поведінки спостерігається у дітей підлітковому віці.



Як зазначив психолог та психоаналітик із 15-річним стажем Олег Следь в інтерв’ю “Освіторії”, як правило, цькування вчителя – це справа рук не однієї дитини, а групи дітей. Булер і його прибічники висловлюють насмішки на адресу педагога та спостерігають за реакцією.

“Якщо вона вибухово-емоційна та нервова і вчитель відповідає образою на образу чи, навпаки, починає виправдовуватись, – найімовірніше агресори спробують повторити приниження. Є високий ризик, що ці ж особи булять не лише педагога, а й однолітків”, – зазначив експерт, додавши, що частіше цькують педагогів з низьким рівнем матеріального забезпечення.

Що робити вчителю, якщо учні його цькують або намагаються зірвати урок. Поради психолога
Він дав поради, як діяти педагогам, яких цькують. Якщо вчитель став жертвою “прихованого цькування” (учні обговорюють його особисте життя, розпускають плітки):

важливо спиратися на власну самоцінність, а не на самооцінку, щоб не брати близько до серця подразники зовнішнього світу;
найміцніший щит – згадувати про себе реальну правду, а не те, що намагаються нав’язати штучно.
Якщо вчителя цькують за “інакшість” (не так одягається, має “смішну” зачіску чи ледь помітну ваду мовлення):

згадати про фразу “Так буває”: “Так, я не дуже добре вимовляю “р”, – знаєш, так буває”, “Є різні зачіски. Тепер ти знаєш, що і така, як у мене, теж буває”.
Що робити вчителю, якщо учні його цькують або намагаються зірвати урок. Поради психолога
Якщо вчителя цькують відкрито (можуть крикнути в спину образу чи зривати урок усім класом):

Читайте також:  МОЗ оприлюднило правила роботи шкіл, українці незадоволені: "Навантаження на вчителя та гаманець батьків"

не йти одразу в емоційно забарвлений спротив, як би сильно не вирували у крові адреналін та збурення;

не ігнорувати інцидент, адже повна відсутність реакції – це своєрідна підтримка деструктивної поведінки;
спокійно розповісти про те, що він відчуває тут і зараз: “Те, що ти зробив, мене ображає”;
якщо булінг вчителя відбувається під час заняття, його краще призупинити – учитель у цей час має дистанціюватися, наприклад, на кілька хвилин вийти в коридор;
далі відверто проговорити з класом, що відбулося, розповісти про свої емоції від інциденту. Після цього можна продовжити урок, але вчителю варто не робити вигляд, що все гаразд і що його все влаштовує.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.