Профспілка закликала виплатити вчительську тисячу всім освітянам
Профспілка працівників освіти і науки виступила проти відсутності встановлення щомісячних доплат для всіх працівників освітньої сфери на тлі значного підвищення оплати праці державних службовців, суддів та прокурорів.
У профспілці наголошують, що такий підхід є несправедливим відносно працівників освіти та розподілу матеріальних статків країни.
Про це йдеться у зверненні профспілки до уряду та парламенту з приводу урядової постанови від 08.11.2024 № 1286, якою передбачено встановлення щомісячної доплати за особливі умови роботи лише педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти.
У Профспілці наголошують, що надання матеріальної підтримки лише педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти, є несправедливим відносно педагогів закладів дошкільної, позашкільної, професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти.
У зверненні зазначається, що сьогодні всі освітяни працюють в однакових умовах воєнного стану, оголошення постійних тривог, вибухів та іншої загрози і небезпеки, виконуючи напружену, небезпечну та відповідальну роботу за збереження життя і здоров’я дітей.
Одним з найнижчих є рівень оплати праці вихователів закладів дошкільної освіти, ставки заробітної плати яких становлять від 6400 грн до 8500 грн.
Найнижчий рівень оплати праці у керівників гуртків та інших педагогічних працівників закладів позашкільної освіти, ставки заробітної плати яких становлять від 6080 грн до 7450 грн.
«Поза межами бюджетної Програми опиняться також педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти, зокрема ті, що забезпечують здобуття учнями та студентами повної загальної середньої освіти, а також педагогічні працівники, які здійснюють освітній процес у закладах вищої освіти, працюють в інших установах освіти, заробітна плата яких є нижчою від педагогів шкіл, враховуючи певні його особливості», – йдеться у зверненні.
У той же час, зазначають у профспілці, в бюджеті на 2025 рік передбачено видатки на значне підвищення оплати праці, зокрема державних службовців, суддів, прокурорів, що є несправедливим відносно працівників освіти та розподілу матеріальних статків країни.
«Стаття 95 Конституції гарантує, що бюджетна система України будується на засадах справедливого, неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами. Міжнародне законодавство щодо оплати праці також вимагає рівної оплати за працю рівної цінності», – підкреслюють у Профспілці працівників освіти і науки.
Вже декілька років поспіль не виконуються гарантії статті 61 Закону України «Про освіту» щодо рівня посадових окладів педагогічних і науково-педагогічних працівників. На рік після року закінчення воєнного стану відтерміновано дію постанови Кабміну від 10.07.2019 № 822. На наступний 2025 рік заморожено на рівні січня 2024 року рівень оплати праці як педагогічних, так і інших працівників освіти.
«Запровадження щомісячної доплати за особливі умови роботи педагогічним працівникам без додаткового унормування положень статті 3-1 Закону України «Про оплату праці» щодо неврахування такої доплати у розмірі мінімальної заробітної плати 8000 гривень, значній частині педагогів буде її знівельовано. Зазначене потребує належного відображення в Порядку реалізації цієї бюджетної Програми», – зауважили у профспілці.
Шукайте деталі в групі Facebook