До Франківська привезли історію королеви Франції Анни Ярославни (ФОТО)
Виставка триватиме з 19 листопада по 1 грудня.
У галереї сучасного мистецтва “Арт на Мур” фортечної галереї Бастіон у Франківську відкрили виставку “Анна Київська: історія і сьогодення”. На виставці представлені артефакти, пов’язані з епохою та іменем доньки Ярослава Мудрого – королеви Анни.
“Анна Київська – легендарна королева Франції українського походження, особистість парадоксальна. – говорить модератор проекту Володимир Єшкілєв
. – В жодному давноруському літописі її не згадують, зате вона залишила свої сліди на сторінках історії Європи. Є навіть момент, який пов’язує її з Франківськом. Колись святим покровителем нашого міста вважався святий Вінсент. І пам’ять Анни Київської у Санлісі в абатстві святого Вінсента досі зберігається, по ній правлять поминальні служби. Анна була засновницею і меценаткою цього абатства”.
20 листопада франківців запрошують на тематичні освітньо-пізнавальні лекції і майстер-класи.
12:00-13:30 Малюємо Анну Київську на склі. Для дітей від 8 років.
14:00-15:30 Мозаїка. Для дітей від 7 років.
16:00-17:30 Як писали в давнину. Для дітей від 6 років.
Виставковий проект “Анна Київська: історія і сьогодення” має на м еті популяризувати ім’я та здобутки королеви Франції Анни Ярославни. На виставці представлені репліки, зображення собору, інтер’єри, які бачила Анна, костюми тієї епохи, мозаїку та картини художника Слєпченка.
Директор національного заповідника Софія Київська Неля Куковальська зазначає, що одним з цікавих елементів експозиції є підпис Анни Ярославни на стіні Софіївського собору Києва. Залишаючи свій підпис в храмі, людина зверталася до Господа з проханням про заступництво, захист від бід і спасіння душі.
Навіть після 15 років перебування на заході Європи вона підписувала королівські документи кирилицею.
“Анна Київська покинула Київ і приїхала до Франківська, щоб показати ту історію, яка, може, не всім доступна, але ми маємо про неї говорити, – говорить директор. – Ця відома історична постать зробила для Європи надзвичайно багато. Кров Анни Ярославни тече майже в усіх монарших родах Європи”.
Куратор проекту – Олександра Коваль. Проект підтримали благодійний фонд “Україна інкогніта”,Віктор Вінтоняк з видавництвом “Мантикора”, міжнародний фестиваль сучасного мистецтва Porto Franko.
Довідка. За матеріалами Вікіпедії:
Анна Ярославна (також у країнах Західної Європи Анна Київська; близько 1032 — після 1075) — середня дочка Великого князя Київського Ярослава I Мудрого та його другої дружини Інгігерди (Ірини) — дочки короля Шотландії і Швеції. Онука по матері Улофа III Шетконунга, друга дружина французького короля Генріха I Капета, королева Франції, мати майбутнього короля Філіпа І. В історії цієї країни вона залишилася як прабаба майже 30 французьких королів.
У давньоруських джерелах Анна зовсім не згадується. Життєпис реконструюється винятково на підставі звісток французьких середньовічних хронік і документів.
Королева Анна привезла до Франції не тільки дорогоцінний посаг, а й високу культуру, її тут шанували і поважали. Папи Миколай II та Григорій VII писали до неї листи, в яких висловлювали шанобливу увагу. Папа Микола II відзначав доброту, благодійність, побожність Анни, просив її впливати на Генріха I.
Шукайте деталі в групі Facebook