facebook

Оплата праці педагогічних працівників: посадові оклади 2025 року

Як визначається базовий посадовий оклад освітян 2025
В основу нарахування зарплати освітян, які працюють у бюджетних установах, на сьогодні покладена так звана єдина тарифна сітка (ЄТС). Для педпрацівників це визначено до сих пір ще постановою КМУ від 20.01.2021 р. № 29 «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (далі – Постанова № 29). ЄТС також застосовується й для оплати праці науково-педагогічних працівників.


ЄТС визначена постановою КМУ від 30.08.2002 р. № 1298 (далі – Постанова № 1298). Вона являє собою сукупність тарифних коефіцієнтів, які застосовуються до посадового окладу 1-го тарифного розряду. Це загальний підхід до зарплати більшості бюджетників. Всього розрядів 25 і кожному з них відповідає свій тарифний коефіцієнт, відповідно і свій посадовий оклад. Якщо робота, яку виконує працівник, більш кваліфікована, то вищим є і його розряд, і посадовий оклад.

Оплата праці держслужбовців — 2025

Увага: в основу посадових окладів освітян покладена «бюджетна» ЄТС, за якою у 2024 році посадовий оклад 1-го тарифного розряду становить 3195 грн. У 2025 році він, скоріше за все, залишиться на цьому ж рівні.

Для 1-го тарифного розряду педпрацівників та науково-педагогічних працівників, а також інших бюджетників, яким зарплата нараховується за ЄТС,  встановлені такі посадові оклади на:

2024 рік (січень-грудень 2024)  – 3195 грн (Додаток 1 до Постанови № 1298);
2025 рік (січень-грудень 2025) – теж 3195 грн. У 2025-2027 роках «оплата праці працівників бюджетної сфери здійснюватиметься на основі посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, що залишається на рівні грудня 2024 року» (розділ про державну політику щодо соціальних стандартів та гарантій, соціальної політики з Бюджетної декларації на 2025-2027 роки, яка затверджена постановою КМУ від 28.06.2024 р. № 751).
Виплата премій

Поради експерта допоможуть розібратися, кому й коли виплачувати премії. Убережіться від претензій ревізорів та проведіть виплати без помиок.

Сім відповідей про премії
Базовий посадовий оклад – це посадовий оклад, який визначається на основі 1-го тарифного розряду ЄТС та тарифних коефіцієнтів, які відповідають займаній посаді. Він базовий, тому що у педагогічних і науково-педагогічних працівників посадові оклади ще збільшуються на додаткові коефіцієнти за спеціальними урядовими постановами. Для визначення базового посадового окладу потрібні:

перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників з постанови КМУ від 14.06.2000 р. № 963 (далі – Постанова № 963);
схеми тарифних розрядів для закладів МОН, у яких визначений взаємозв’язок між посадою та розрядом з наказу МОН від 26 вересня 2005 р. № 557 (далі – Наказ № 557). Даний наказ працює для педпрацівників і науково-педагогічних працівників, які працюють у закладах, якими керує Міністерство освіти і науки (МОН). Зверніть увагу, що Наказ № 557 встановлює педпрацівникам вищі тарифні розряди, ніж Постанова № 1298 і дана постанова, наприклад, не поширюється на ДЮСШ;
схеми тарифних розрядів для закладів та організацій фізкультури і спорту – наказом Мінмододьспорту від 23.09.2005 р. № 2097 «Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій галузі фізичної культури і спорту» (далі – Наказ № 2097). Наприклад, даний наказ використовується для педпрацівників дитячих юнацько-спортивних шкіл (ДЮСШ);
штатний розпис установи та накази про прийняття на роботу. Згадані схеми тарифних розрядів для деяких посад передбачають певний діапазон можливих тарифних розрядів і тоді конкретний розряд визначається внутрішніми документами навчального закладу за погодженням з розпорядником бюджетних коштів вищого рівня, наприклад місцевою радою.
Специфіка посадових окладів освітян 2025
Зарплати за ЄТС мають свою специфіку, що відрізняє їх від інших бюджетників, а також відмінності між різними категоріями освітян:

Читайте також:  Вчителям додадуть тисячу гривень із січня, але підвищення військового збору з'їсть половину бонусу

по-перше, існують спеціальні додаткові коефіцієнти на збільшення базових ЄТС-окладів, введених різними постановами уряду (див. про них далі). Таким чином, ЄТС-оклади застосовуються не напряму з ЄТС, а збільшені на коефіцієнт чи навіть кілька;
по-друге, є відмінності в оплаті праці педпрацівників (загальноосвітні школи, спеціалізовані школи, школи-інтернати, професійно-технічні училища, позашкільні навчальні заклади і т.д.) та науково-педагогічних працівників (заклади вищої освіти, далі – ЗВО). Відмінності полягають, у різних посадах, різних базових окладах, коефіцієнтах на збільшення окладів, різних системах доплат і надбавок.
«Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу Бухгалтерія для бюджету та ОМС, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції

Зверніть також увагу, що у закладах освіти, які підпорядковані іншим відомствам, аніж МОН, існує своя специфіка визначення окладів, доплат і надбавок. Наприклад, є ЗВО, які підпорядковані МОЗ, Мінкультури, Мін’юсту, МВС, Міноборони, СБУ. Вони мають дещо іншу систему оплати праці. У даній же консультації розберемо детально нюанси визначення саме ЄТС-окладів і оплати праці педагогічних і науково-педагогічних працівників, орієнтуючись на навчальні заклади МОН.

Базовий посадовий оклад – приклад визначення
Приклад 1 (обчислення базового посадового окладу). Грудень 2024 року, вчитель другої категорії з тарифним розрядом 12. Розрахунок базового окладу:

посадовий оклад 1-го тарифного розряду – 3195 грн;
тарифний коефіцієнт для 12-го розряду – 2,12;
базовий посадовий оклад для 12-го розряду = 3195 грн × 2,12 = 6773,40 ≈ 6773 грн. Округлення до цілих – вимога Додатка 1 Постанови № 1298.
Заверніть увагу, що для нарахування зарплати оклад 6133 грн у даному разі застосовувати не можна, адже для вчителя 12-го тарифного розряду встановлено ще й підвищення окладу на коефіцієнт.

Увага: базовий посадовий оклад – це оклад за ЄТС на основі тарифного коефіцієнту без застосування будь-яких додаткових підвищуючих коефіцієнтів, які є у освітян.

КАЛЬКУЛЯТОР СТАЖУ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ ТА СЛУЖБИ В ОМС

Посадові оклади педпрацівників загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів 2025
У таблиці нижче наводимо оклади ЄТС на 2024/2025 рік для вчителів з урахуванням підвищення на 10%, яке визначено для них постановою КМУ «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» від 11.01.2018 р. № 22 (далі – Постанова № 22). Отже, коефіцієнт підвищення окладів педпрацівників – 1.1, тобто на 10%.
«Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу Бухгалтерія для бюджету та ОМС, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції

Виходить, що педпрацівники тарифікуються з 9-го по 18-й тарифний розряд. Підвищення 10% стосується 9-18 тарифних розрядів та лише тих, у кого зарплата нараховується за рахунок:

освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам;
коштів державного та місцевих бюджетів (крім педпрацівників спеціалізованих мистецьких шкіл (шкіл-інтернатів), які перебувають в управлінні Мінкультури).
«Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу Бухгалтерія для бюджету та ОМС, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції

Читайте також:  Українські школярі можуть піти на самоізоляцію цілими класами: названо умову

Щодо педпрацівників спеціалізованих мистецьких шкіл (шкіл-інтернатів), то їм також встановлено підвищення 10%, але іншим документом – постановою КМУ від 07.11.2018 р. № 1100 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників спеціалізованих мистецьких шкіл (шкіл-інтернатів)».

«Зрівнялівка» через доплату до мінімальної зарплати для низьких тарифних розрядів
Щодо зарплат педагогічних і науково-педагогічних працівників 9-14 тарифних розрядів може існувати необхідність нарахування доплати до мінімальної зарплати, яка з квітня 2024 по грудень 2025 р. складає 8000 грн. Наприклад, це стосується окладів учителів загальноосвітніх закладів і вихователів дошкільних закладів без категорії, другої, першої та навіть вищої категорії, які перебувають на 10-11 тарифних розрядах.

Однак «зрівнялівки» може й не бути, так як п. 2 Постанови № 29 керівникам установ рекомендовано забезпечити диференціацію зарплати таких працівників у межах фонду оплати праці за рахунок встановлення доплат, надбавок, премій, враховуючи складність, відповідальність та умови виконуваної роботи, кваліфікацію, результатів роботи. Крім того, на 2025 рік педпрацівникам закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форми власності встановлюється щомісячна доплата за особливі умови роботи, яка може зменшити доплату до мінімальної зарплати чи навіть «поглинути» її (див. далі про доплати).

Якщо встановити згадані доплати неможливо й зарплата виходить меншою за мінімальну, то тоді нараховується доплата до мінімальної зарплати. Наприклад, для 11-го тарифного розряду доплата для зарплати на рівні «голого» окладу у грудні 2024 року становить 8000 – 6294 = 1706 грн. Однак за таких умов у січні 2025 року за наявності доплати 1300 грн доплата до мінімальної зарплати зменшиться до 406 грн (= 1706 – 1300).

Зверніть увагу, що посадові оклади окремим групам педпрацівників можуть ще підвищуватися додатково, наприклад за роботу у спецзакладах спортивного спрямування, за педагогічні звання. Такі підвищення встановлено постановою КМУ «Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних закладах та установах освіти» від 28.12.2021 р. № 1391 (далі – Постанова № 1391).

Увага: на рівнях до 14-го тарифного розряду педпрацівників виникає ситуація «зрівнялівки» через те, що посадові оклади менші за розмір мінімальної зарплати.

Доплати і надбавки педпрацівникам 2025
Окрім оплати за окладом, педагогічні працівники, як правило, мають доплати й надбавки. Зверніть увагу, що Постановою № 1391 встановлюються розміри доплат за окремі види педагогічної діяльності працівникам у державних і комунальних закладах та установах освіти (див. другий додаток до Постанови № 1391).

Увага: учителям шкіл з 01 січня 2025 встановлюється доплата за особливі умови роботи на період воєнного стану.
«Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу Бухгалтерія для бюджету та ОМС, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції

Найбільш поширеними доплатами й надбавками у педпрацівників наразі є:

надбавка за стаж педагогічної (також науково-педагогічної) роботи – 10% (3 роки), 20% (20 років) та 30% (30 років);
надбавка за престижність праці – 20% (може бути не в усіх, залежить від місцевих бюджетів);
доплата за перевірку письмових робіт – 15% (у підготовчих та 1-4 класах, незалежно від навантаження), 10-20% (у 5-12 класах). При цьому для 5-12 класів розмір доплати залежить від предмету у навантаженні педпрацівника, а саме: 20% – мова й література, 15% – математика, 10% – іноземна мова, креслення, технічна механіка;
доплата за класне керівництво – 20% (клас 1-4), 25% (клас 5-12);
доплати за завідування та керівництво гуртками, лабораторіями тощо – 10-15%, див. згаданий Додаток до Постанови № 1391;
надбавка за сертифікацію – 20% (впродовж строку дії сертифікату). Нараховується на підставі постанови КМУ від 19.02.2020 р. № 113 «Про встановлення доплати педагогічним працівникам за успішне проходження сертифікації».
Військовий збір 5%: як утримувати з 1 грудня

Читайте також:  Зарплата вчителів у червні: скільки отримають освітяни

З 01 січня 2025 року за п. 1 постанови КМУ від 08.11.2024 р. № 1286 (далі – Постанова № 1286) педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форми власності встановлюється щомісячна доплата за особливі умови роботи:

січень-серпень 2025 року – 1300 грн;
вересень 2025 та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, – 2600 грн.
Усі ці надбавки і доплати нараховуються на оклад (з урахуванням додаткового підвищення окладів, якщо таке є).

Приклад 2 (нарахування зарплати педпрацівнику школи). Учитель першої категорії. Оклад у грудні 2024 року – 7978,30 грн. Виконує за нормою навантаження 18 год (тижневе). Стаж 5 років. У грудні 2024 року повністю вичитав 79,2 год (норма робочого часу при 18-годинному робочому тижні; під час воєнного стану святкові й неробочі дні відсутні). Нараховано:

за окладом – 7978,30 грн;
за стаж – 7978,30×0,1 = 797,83 грн;
за престижність – 7978,30×0,2 = 1595,66 грн;
за перевірку письмових робіт (українська мова) – 7978,30×0,2 = 1595,66 грн.
«Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу Бухгалтерія для бюджету та ОМС, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції

Всього маємо: 7978,30+797,83+1595,66+1595,66 = 11967,45 грн. Це «брудними». Однак ПДФО та військовий збір у сумі складають 18%+5% = 23%. Тоді виплачено «чистими» буде: 11967,45 грн ×0,77 = 9214,94 грн.

Однак цьому ж учителю першої категорії у січні 2025 має бути нарахована доплата за особливі умови роботи за Постановою № 1286 у розмірі 1300 грн і тоді загальна зарплата складе:  11967,45 + 1300 грн =13267,45 грн.  Тоді виплачено «чистими» буде: 13267,45 грн ×0,77 = 10215,94 грн.

Увага: посадові оклади педпрацівників і НПП після застосування коефіцієнтів підвищення не округлюються – така вимога відсутня.

Додаткове підвищення посадових окладів окремим групам педпрацівників
За Постановою № 1391 підвищення стосується не всіх, а лише окремих груп педпрацівників і керівних працівників, діяльність яких пов’язана з освітнім процесом і відповідним спрямуванням. Підвищення застосовується, якщо такі особи працюють:

у визначених типах освітніх закладів та установ освіти;
підвищення за педагогічні та інші звання (тут незалежно від типу освітнього закладу);
за знання та використання в роботі іноземної мови;
інші підвищення.
Постанова № 1391 поширюється лише на державні і комунальні заклади й установи освіти. Для ознайомлення наводимо найбільш поширені категорії педпрацівників, яких стосується дане підвищення, для наведено у таблиці нижче.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.