facebook

«Якщо вчителям уріжуть зарплату, хто захоче йти працювати у школу»

У держбюджеті на зарплати педагогів передбачено у 2023 році на 20,5 млрд менше, ніж 2022.



Цього року у державному бюджеті на зарплати педагогів передбачено на 20,5 млрд грн менше, ніж торік. Про це повідомив міністр освіти та науки Оксен Лісовий. «Державним бюджетом України на 2023 рік граничний обсяг освітньої субвенції, видатки якої спрямовуються на оплату праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, скорочено більш ніж на 20,5 млрд грн (19%) порівняно з 2022 роком», — зазначив міністр.

За його словами, суттєве зменшення видатків державного бюджету на 2023 рік на сферу освіти пов’язане з тим, що кошти в умовах воєнного стану насамперед спрямовуються на захист країни, збереження життя і здоров’я її громадян, а також через необхідність подолання наслідків, спричинених збройною агресією рф.

«Щоб заохотити вчителів, керівники закладів освіти мають право встановлювати працівникам підвищені посадові оклади (ставки заробітної плати), надбавки і доплати за окремі види діяльності – у розмірах, визначених нормативними актами з оплати праці», — додав міністр.

Пані Оксана, яка є вчителем вищої категорії, каже:

— Якщо вчителям уріжуть зарплату, хто захоче йти працювати у школу? Сьогодні молодий вчитель отримує 8 тисяч грн (має 18 годин робочого часу). Досвідчений вчитель, який, наприклад, має 24 години, класне керівництво, отримує майже 15 тисяч грн. Але у школі зазвичай не так багато вільних годин…

Молоді вчителі спершу думають, що це легенька робота — попрацюють у школі до 14.00 — і додому. Але це далеко не так. Вже через місяць-два кажуть: «У нас було зовсім інше уявлення про цю роботу!». Додалася робота за комп’ютером, вчителі днями і ночами сидять за монітором. Це і дистанційне навчання, і екстернат… Найважче з дітьми, які вчаться за кордоном (у кожному класі таких дітей двоє – троє). Надсилають свої роботи, все це треба фотографувати, перевіряти…

Читайте також:  Підручники, слабкі вчителі і велике навантаження: дослідження показало проблеми НУШ у 5-6 класах

Багато зусиль вимагає Нова українська школа. Іноді мені здається, що вчителі перетворюються на аніматорів та фотографів… Підручників для 5−6 класів НУШ немає, і ніхто не каже, чи будуть… І тоді молоді вчителі, особливо мовники, кажуть, що краще підуть викладати на курсах, зокрема онлайн. Там і зарплата вища, і робота не така стресова…

Вважаю, що потрібно урізати зарплату не вчителям, а держслужбовцям, які працюють у департаментах освіти. У них і зарплати високі, і премії. Вчителі тренінги для дітей організовують, відкриті уроки, ярмарки різноманітні, і жодних надбавок за таку роботу не мають!

Ті вчителі, що пішли у відпустку на початку червня, й досі не отримали відпускних. Є школи, які виплатили відпускні, інші — ні. Хоча директори шкіл переконують, що гроші скоро будуть. Через такі складні умови праці багато вчителів поїхали працювати за кордон, аби заробити собі на пенсію…

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.