facebook

Спав майже 500 років. В Італії може початися виверження супервулкана

Вулкан Кампі Флегрей, розташований недалеко від Неаполя, не подавав ознак активності з 1538 року. Проаналізувавши його кору, вчені дійшли висновку, що виверження залишилося чекати зовсім недовго.«Наше нове дослідження підтверджує, що Кампі Флегрей наближається до розриву», — заявив головний автор дослідження Крістофер Кілберн, професор геології в Університетському коледжі Лондона. Однак він застеріг, що це не означає, що виверження гарантоване.

Кампі Флегрей, що означає палаючі поля або вогняні поля, являє собою велику мережу з 24 кратерів, що простягаються від його величезної кальдери навпроти Везувію на західному краю Неаполя до прилеглої затоки Поццуолі. Кампі Флегрей зазвичай називають супервулканом, але це не було встановлено точно. Супервулкани — це вулкани, здатні породжувати виверження найвищої магнітуди — 8 за індексом вулканічної вибухонебезпечності — викидаючи в процесі понад 240 кубічних миль (1000 кубічних кілометрів) матеріалу.

Найбільше виверження Кампі Флегрея викинуло до 70 кубічних миль (285 кубічних кілометрів) матеріалу.

Один із небезпечних хімічних елементів, який вивільниться в хмарі виверження, — фтор, який у достатній кількості може знищити рослини та спричинити захворювання, що називається флюорозом, у тварин.

Вулкан активізувався з середини XX століття, з періодичними сплесками в 1950-х, 1970-х і 1980-х роках. Інший період нестабільності почався в останнє десятиліття і триває донині. У цей час земля під Поццуолі — містом, розташованим на вершині вулкана — піднімалася на 10 сантиметрів щороку. Тобто, за останні 60 років підвищення рівня землі тут становило цілих 4 м.

Кампі Флегрей також періодично переживає невеликі землетруси. Тільки у квітні 2023 року було зафіксовано понад 600 випадків, що стало найвищим щомісячним показником, який будь-коли бачили в цьому регіоні.

Читайте також:  В Італії за загадкових обставин померла українка. Ведеться слідство

Нині над величезним підземним вулканічним комплексом мешкають понад 1,5 мільйона людей, і пів мільйона людей мають свої домівки всередині його кальдери завдовжки 11 кілометрів, яка утворилася після величезного виверження 39 000 років тому.

Якщо Кампі Флегрей повторить своє найбільше попереднє виверження, він викине розплавлену гірську породу та вулканічні гази високо в стратосферу, що спричинить цунамі заввишки 33,5 метри та поширить хмару сірки й токсичного попелу. Це може спричинити глобальну зиму на Землі на кілька років, знищивши врожай і спричинивши масове вимирання.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.