facebook

Історичне рішення: УГКЦ оголосила про перехід на новий календар

Із 1 вересня 2023 року Українська греко-католицька церква в Україні перейде на новий стиль для нерухомих свят зі збереженням чинної Пасхалії.

Про це заявив глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук) в прямому ефірі “Живого телебачення” 6 лютого, повідомляючи рішення архиєрейського синоду Церкви.

“Взявши до уваги численні прохання віруючих та провівши попередні консультації із духовенством та монашеством нашої Церкви про назрілу потребу реформи Літургійного календаря УГКЦ в Україні, а також зважаючи на душпастирські рації:

а) УГКЦ в Україні перейти з 1 вересня за новим стилем (початок Індикту) 2023 року Божого на новий стиль для нерухомих свят зі збереженням чинної Пасхалії.

б) Для тих парафій чи поодиноких громад, які відчувають себе ще не готовими до такого кроку (за окремим благословенням єпархіального єпископа), залишити можливість літургійного життя за юліанським календарем на період до 2025 року Божого”, — йдеться у 5-й постанові 93-ї сесії архиєрейського синоду УГКЦ в Україні, яка відбулася 1-2 лютого у Брюховичах під Львовом.

Як писала “Новинарня“, 24 грудня 2022 року у Києві відбулася зустріч предстоятелів УГКЦ та Православної церкви України Святослава (Шевчука) та Епіфанія (Думенка) на тему реформи церковного календаря, під час якої було домовлено створити робочу групу для узгодження позицій щодо реформи церковного календаря.

Ця робоча група мала б напрацювати конкретні пропозиції для предстоятелів та Синодів обох церков у контексті приготування до відзначення 1700-річчя Першого вселенського собору, що відбувся в Нікеї у 325 році й визначив календарні принципи церковного життя”.

У січні 2022 року глава УГКЦ зазначав, що греко-католики будуть не в змозі “провести ефективну календарну реформу самі та хочуть це зробити разом із православними братами”.

Читайте також:  В УГКЦ назвали три причини, чому ще не перейшли на святкування Різдва 25 грудня




Контекст

У жовтні 2022 року Синод помісної Православної церкви України вперше офіційно дозволив проводити різдвяні богослужіння 25 грудня, якщо громада і настоятель храму виявлять таке бажання. В УГКЦ такого рішення не було – греко-католики чекали рішення зібрання єпископів з цього приводу.

Як відомо, Римо-Католицька церква, більшість протестантських церков, а також більшість православних церков світу (Грецька, Болгарська та ін.) святкують Різдво 25 грудня, за сучасним григоріанським чи новоюліанським календарем.

В останні роки в Україні почалася дискусія щодо перенесення дати святкування “православного” Різдва на 25 грудня. Рік у рік зростає число прихильників цієї ідеї, але досі воно було нижчим за 50%.

Напередодні Різдва 2021 року митрополит Київський та всієї України Епіфаній заявив, що сам підтримує перенесення свята Різдва на 25 грудня. Але, за його словами, до цього потрібно прийти поступово, орієнтовно за десять років.

Повномасштабне вторгнення Росії дещо прискорило бажання святкувати Різдво в іншу дату, ніж Московський патріархат, який виступає на підтримку агресії ЗС РФ в Україну.

24 грудня президент Зеленський привітав із Різдвом українців, які святкують його 25 грудня. Нову дату свята обрала величезна кількість дописувачів соцмереж.

Керівництво Мінцифри і Мінкульту оголосило відповідне опитування в “Дії” з 24 до 30 грудня, і понад 60,5% опитаних віддають перевагу святкування Різдва 25 грудня.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.