facebook

COVID-19 може викликати аутизм у новонароджених, особливо у хлопчиків

Пандемія COVID-19 значно впливає на вагітних, але також несе довгостроковий ризик для здоров’я немовлят, особливо для хлопчиків.

Вагітні жінки, заражені коронавірусом, вп’ятеро частіше потребують інтенсивної терапії, ніж неінфіковані, і у 22 рази частіше вмирають. Імовірність мертвонароджень в інфікованих мам у чотири рази вища.

Однак деякі з найбільших загроз пандемії здоров’ю немовлят можуть не виявлятися протягом багатьох років або навіть десятиліть. Це пов’язано з тим, що діти інфікованих COVID-19 матерів на 60% частіше народжуються передчасно, що збільшує небезпеку дитячої смертності та довгострокових порушень, таких як церебральний параліч, астма та втрата слуху, а також ризик захворювання дітей дорослими, включаючи депресію, занепокоєння, хвороби серця та нирок.

Дослідження пов’язують лихоманку та інфекцію під час вагітності з порушеннями розвитку та психічними розладами, такими як аутизм, депресія та шизофренія.

За словами дитячого невролога з дитячої реабілітаційної лікарні Holland Bloorview, професора педіатрії Євдокії Анагносту, деякі з цих станів не виявляються до середнього дитинства або раннього дорослого життя, але вони беруть свій початок у внутрішньоутробному житті.

Не сам коронавірус, а імунна система матері


Для плодів, що зазнали зараження COVID-19, найбільшу небезпеку зазвичай становить не сам коронавірус, а імунна система матері.

Хвороба може наражати плід на небезпечне запалення, яке може виникнути, коли імунна система матері бореться з вірусом, або коли гормони стресу посилають безперервні сигнали тривоги. Анагносту додає, що пренатальне запалення змінює спосіб розвитку мозку та, залежно від часу зараження, може змінити спосіб розвитку серця чи нирок.

Хоча з більшістю немовлят все буде гаразд, навіть невелике збільшення відсотка дітей з особливими медичними чи освітніми потребами може мати великий вплив на населення з огляду на величезну кількість інфекцій COVID-19.

Читайте також:  Двоє осіб, котрі не встигли пройти повний курс вакцинації, померли від коронавірусу у Франківську (УТОЧНЕНО)

Пошкодження системи безпеки плода

Хороша новина про коронавірус полягає в тому, що він рідко проникає через плаценту. Таким чином, мами з коронавірусом рідко передають вірус своїм дітям до народження.

Але дослідження також показують, що запалення, спричинене коронавірусною інфекцією матері, може зашкодити плаценті. Згідно з результатами дослідження, плаценти у заражених коронавірусом матерів мають більше аномальних кровоносних судин, ніж плаценти пацієнток без коронавірусу, що ускладнює доставку достатньої кількості кисню до плода. Пошкодження плаценти також може призвести до серйозного ускладнення – прееклампсії.

Перепрограмування імунної системи

У деяких випадках COVID-19 також може змінювати імунну відповідь дитини. У жовтневому дослідженні, опублікованому в журналі Cell Reports Medicine, вчені виявили, що у немовлят, народжених у жінок, які перенесли важкий перебіг COVID-19, інше поєднання імунних клітин та білків, ніж в інших немовлят.

Підвищені ризики для хлопчиків

Хлопчики можуть зіткнутися з підвищеним ризиком зараження коронавірусом навіть до народження. Професор молекулярної мікробіології та імунології Школи громадської охорони здоров’я Блумберга Джонса Хопкінса Сабра Кляйн заявила, що коронавірусна інфекція становить особливу небезпеку для новонароджених хлопчиків.

Це з тим, що хлопчики непропорційно сильно страждають від станів, що з материнськими інфекціями. У хлопчиків у чотири рази частіше, ніж у дівчаток, діагностується аутизм або синдром дефіциту уваги з гіперактивністю, наприклад, у чоловіків на 75% більше шизофренії, ніж у жінок.

У чоловіків зазвичай слабкіша імунна відповідь, ніж у жінок, і у них частіше розвиваються важкі інфекції COVID-19. Недавні дослідження показують, що хлопчики з COVID-19 частіше, ніж дівчатка, серйозно хворіють або хворіють на рідкісне запальне захворювання, зване мультисистемним запальним синдромом.

У дослідженні, опублікованому у жовтні, вчені виявили, що стать плода впливає на те, як плацента реагує на COVID-19, а також на те, як реагує імунна система матері.

Читайте також:  Причиною пандемії коронавірусу став витік із китайської лабораторії — The Wall Street Journal

У вагітних, інфікованих COVID-19, виробляється менше антитіл проти коронавірусу, якщо вони виношують плід чоловічої статі. За словами доктора Андреа Едлоу, старшого автора дослідження та спеціаліста з медицини матері та плоду в Массачусетській лікарні загального профілю, матері також передають менше антитіл хлопчикам, ніж дівчаткам. Дослідження щодо вивчення довгострокових наслідків пандемії у новонароджених продовжуються.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.