facebook

“Штам “Дельта” чи штам “Омікрон”, що зробить із хворим двобій вірусних титанів”: медики про “пекло” недуги

Штам “Дельта” заполонив Україну, змушуючи інфікованих зазнавати страшних симптомів і ускладнень. Тим часом медики занепокоєні поширенням нового штаму “Омікрон”. За повідомленнями фахівців, кількість мутацій у варіанті вірусу вражає до глибини душі. Увесь світ затамував подих, очікуючи на результати досліджень науковців.



Вчені по всьому світу б’ють на сполох через поширення нового штаму коронавірусу, який отримав назву Омікрон. За даними досліджень, він може бути ще небезпечнішим, ніж Дельта, що домінує у світі. Тим часом низка країн уже вживає заходів, що відображають серйозну стурбованість.

Як інформує “Obozrevаtel”, британські фахівці описали B.1.1.529 як “найгірший варіант”, який вони бачили з початку пандемії. Справа в тому, що в нього найбільша кількість мутацій – у спайковому білку їх 32. Для порівняння: у Дельти їх було “всього” 8. Це означає, що новий варіант вірусу може бути:

потенційно заразнішим;

здатним уникати дії антитіл-нейтралізаторів, “спрямованих” на вихідний варіант S-білка, що використовується у вакцинах.

Водночас варто уточнити, що це лише попередні висновки. На цей час ще немає жодних даних, виміряних під час експериментів або спостережень: ні щодо здатності обходити імунітет, ні за тяжкістю перебігу хвороби.

Голова дослідницького центру UCL Genetics Institute Франсуа Баллу вважає, що за цією мутацією потрібно уважно спостерігати, проте поки що “немає причин надмірно хвилюватися, хіба що частота (заражень) у найближчому майбутньому зросте”.

Дані про захворюваність у ПАР також побічно показують, що B.1.1.529 має переваги над іншими штамами у питанні швидкості поширення. Кількість нових випадків стрімко зростає. На сьогодні Омікрон уже зафіксували у таких країнах:

Китай;

Ботсвана;

Ізраїль;

Бельгія;

Чехія;

Австралія;

Шотландії;

Португалія;

Швейцарія;

Німеччина;

Італія;

Нідерланди;

Канада.

В Україні, за словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, поки що не фіксували випадки зараження штамом Омікрон.

Читайте також:  "Ці люди точно захворіють і потраплять у лікарні, штам "Омікрон" починає "фінальну" хвилю": лікар про повторне зараження

Одна з гіпотез виникнення Омікрона була озвучена главою технічної групи підрозділу надзвичайних захворювань ВООЗ Марією Ван Керкхове газеті Financial Times: джерелом міг бути пацієнт із ослабленим імунітетом, який повністю не вилікувався від попереднього штаму коронавірусу. За версією експертки, вірус тривалий час перебував в організмі, завдяки чому він реплікувався.

Численні зміни геному SARS-CoV-2 раніше неодноразово фіксували у зразках, узятих у хронічних хворих на імунодефіцит. Справа в тому, що вірус у них в організмі може залишатися місяцями, поступово накопичуючи мутації та не натрапляючи на належну відсіч імунної системи. Так само було і з Альфою.

Тому науковці відразу припустили, що “гіпермутант” виник унаслідок затяжної інфекції у пацієнта з ослабленим імунітетом, можливо, у хворого на СНІД.

“Не дивно, що новий варіант виявили у Південній Африці”, – зазначив щодо цього професор Адріан Пурен.

У Південній Африці багато ВІЛ-інфікованих, але люди часто не знають про свій діагноз. А секвенування РНК із позитивних на коронавірус ПЛР-проб роблять рідко.

ВООЗ після термінового засідання позначила південноафриканський штам як той, що “викликає занепокоєння”. В організації зазначили, що новий варіант має велику кількість мутацій, і деякі з них викликають занепокоєння.

“Встановлено, що цей варіант поширюється швидше, ніж під час попередніх спалахів інфекції. З цього випливає, що він може мати більші перспективи розповсюдження”, – сказано в повідомленні.

В організації також повідомили про попередні дані, що вказують на можливий підвищений ризик зараження Омікроном після вже перенесеного ковіду. Водночас ВООЗ поки не має точних даних про те, чи є штам більш заразним і чи викликає він тяжчий перебіг захворювання. Також немає інформації про те, наскільки штам здатний оминати вакцинний імунітет.

“З урахуванням цих характеристик у майбутньому можливі сплески COVID-19, які можуть мати серйозні наслідки – залежнос від низки факторів, зокрема від того, де вони можуть статися. Загальний глобальний ризик, пов’язаний із новим варіантом коронавірусу Омікрон, оцінюється як дуже “високий”, – підкреслюється в доповіді.

Читайте також:  У Франківську зареєстрували випадок ботулізму: Лікарі радять, як уберегтися

Щоб протистояти поширенню нового варіанта, низка країн вже призупинила авіасполучення з державами півдня Африки. Серед них: Сінгапур, Великобританія, Німеччина, США, Чехія, Нідерланди, Іспанія, Туреччина, ОАЕ, Канада та Франція. Але найбільш радикальні кроки зробила влада Ізраїлю та Японії – вони повністю закрили свої кордони для іноземних громадян.

Водночас Південна Африка заявила, що не вводитиме обмеження на поїздки. Президент країни Матамела Сиріл Рамафоса зазначив, що подібні заборони не мають наукових підстав і що південь Африки став жертвою несправедливої дискримінації.

“Єдине, що зробить заборона на поїздки, – це ще більше нашкодить економіці постраждалих країн і підірве їхню здатність реагувати на пандемію і відновлюватися після неї”, – сказав політик.

Компанії BioNTech та Pfizer розпочали тестування своєї вакцини проти нового штаму.

“Ми розуміємо стурбованість експертів і негайно розпочали тестування варіанта B.1.1.529. Ми очікуємо на отримання додаткових даних за результатами лабораторних тестів не пізніше ніж за два тижні”, – заявили в BioNTech.

Вчені зазначають, що ці дані дадуть зрозуміти, чи є B.1.1.529 альтернативним варіантом, для протидії якому варто змінити вакцину від коронавірусу. За підрахунками представників компанії, на оцінку піде “близько двох тижнів”.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Pfizer має адаптувати свою вакцину до нового штаму протягом 100 днів. “Загальна лінія – сподіватися на краще, але готуватися до гіршого. Найвищим пріоритетом зараз є соціальне дистанціювання, скорочення контактів, вакцинація і бустерні дози, наскільки це можливо”, – зазначила вона.

Moderna також заявила про початок тестування препарату, який буде спрямований на боротьбу з новим штамом. У компанії досліджують у клінічних умовах два полівалентні бустери-кандидати, розроблені в очікуванні мутацій, подібних до тих, які виникли в Омікроні. Результати експерименту прогнозуються найближчими тижнями.

Читайте також:  Лікар розповів, для кого небезпечніший штам Дельта і яку вакцину варто вибрати

Виникнення нової мутації, здатної витіснити з популяції інші варіанти, – дуже тривожна новина. Адже вже поширена Дельта і так надзвичайно заразна. Проте українська лікарка-вірусологиня Алла Мироненко вважає, що Омікрон не загрожуватиме людям із повноцінним імунітетом.

“Суто теоретично він не буде агресивнішим, ніж Дельта-штам, тому що він селекціонувався на імунодефіцитній людині”, – зазначила вона, маючи на увазі, що штам був виявлений у пацієнта, хворого на СНІД.

За її словами, люди з імунодефіцитом специфічно реагують на будь-який вірус, а не лише на COVID-19, тому для оцінки рівня небезпеки нових штамів їхні випадки захворювання не треба враховувати.

“Це стосується будь-якого вірусу, а не тільки коронавірусу. Наприклад, грип. Він не схильний до тривалої циркуляції в організмі, але в імунодефіцитних дітей він може виділятися з організму протягом двох тижнів, хоча у людини з повноцінним імунітетом цей період становить п’ять днів максимум”, – розповіла медикиня.

Головний інфекціоніст США Ентоні Фаучі вважає, що ревакцинація повністю щеплених проти коронавірусу людей забезпечить надійний захист від викликаного Омікроном захворювання.

А лікарка із ПАР Анжеліка Кутзі заявила, що симптоми нового штаму проявлялися у легкій формі на відміну від інших варіантів. За її словами, пацієнти, у яких виявили B.1.1.529, скаржилися на сильне почуття втоми, прискорений пульс та високу температуру.

Переважно це були здорові, але “дуже втомлені” чоловіки. Близько половини з них – невакциновані. “Їхні симптоми були дуже відмінними від тих, з якими я стикалася раніше, і проявлялися у легкій формі”, – сказала вона.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.