facebook

Українці можуть залишитися без гарячої води, а тарифи доведеться різко підвищувати вже в травні

В Україні вже з 20 травня по всій країні можуть вимикати гарячу воду, а майбутній опалювальний сезон опиниться під загрозою зриву. Все через перехід теплокомуненерго (ТКЕ) на ринкові умови покупки газу за умови величезних боргів і в ситуації, коли за гарячу воду і тепло їм платять вже після використання послуги, а за блакитне паливо доведеться вносити передоплату.Про те, чому українці можуть залишитися без гарячої води і тепла, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

У чому проблема?
До 20 травня “Нафтогаз” зобов’язаний продавати блакитне паливо постачальникам тепла і гарячої води (ТКЕ) за встановленим тарифом. Таке зобов’язання передбачено спеціальним документом – ПСЗ. І вже наступного місяця термін його дії закінчується.

В підсумку всі постачальники газу й опалення ризикують залишитися без газу, а українці – без гарячої води, а восени і без опалення, розповів OBOZREVATEL глава “Укртеплокомуненерго” Арсентій Блащук.

“Після скасування ПСЗ підприємства повинні закуповувати газ за попередньою оплатою. А де гроші взяти, якщо у нас споживач платить після того, як уже використовував гарячу воду й опалення. А що робити тепловикам? Як розрахуватися з боргами, ще й купити газ”, – пояснює він.

“Опалювального сезону може і не бути”, – говорить Блащук.

Як розповів один із великих учасників ринку, на платформі оператора ГТС постачальники тепла і гарячої води вже значаться, як споживачі без постачальника газу. Значить, блакитне паливо їм повинні вимкнути.

“Проблема в тому, що у них три відра боргів, і як вони будуть їх реструктуризувати, не зрозуміло. Це ж тепер ринок. Якщо вони з “Нафтогазом” не домовляться, то НАК не буде зобов’язаний поставляти їм газ. Раніше вони були зобов’язані згідно з ПСЗ. І то в разі обліку певного рівня розрахунків. Тепер такого зобов’язання не буде”, – розповідає один із великих учасників ринку.

Читайте також:  У Нью-Йорку назвали найкращий автомобіль року

І що – тепер гарячу воду вимкнуть усім?
Все залежить від Кабміну, Ради і місцевої влади. Міненерго має до 20 травня розробити свої пропозиції. Зараз є єдиний спосіб – списати близько 51,3 млрд грн перед “Нафтогазом”. При цьому українці винні ТКЕ тільки 27,4 млрд грн.

З іншого боку, борги є і в держави. Згідно із законом, із бюджету повинні компенсувати різницю між чинними тарифами і їхнім ринковим рівнем у тому випадку, якщо Кабмін зобов’язує постачальників стримувати тарифи. “Держава нам винна 27 млрд грн у вигляді компенсації за різницю в тарифах. У цьому опалювальному сезоні газ за ПСЗ був 6,99 грн, а на ринку по 9 грн. Хто погасить цю різницю?” – пояснив Блащук.

Якщо ситуація не вирішиться, то в травні облгази будуть зобов’язані вимкнути блакитне паливо, а українці залишаться без гарячої води. Як розповіла OBOZREVATEL координаторка житлово-комунальних проєктів мережі “Опора” Тетяна Бойко, найімовірніше, все закінчиться вимкненням гарячої води по всій країні.

“Питань багато, і я не думаю, що їх встигнуть вирішити. Наприклад, Криворізька ТЕЦ місту не належить, але пів міста живить теплом. А у них 2,5 млрд боргів – що вони будуть із ними робити, чи будуть вони отримувати газ, теж не зрозуміло. А в жовтні всі будуть стукати холодними каструлями”, – говорить співрозмовник на ринку.

А якщо не вимкнуть, що буде з тарифами?
Зараз “Нафтогаз” пропонує ТКЕ газ за ціною приблизно на 6% вищою, ніж ПСО. Вартість блакитного палива без спецзобов’язань буде змінюватися щомісяця, і взимку може бути приблизно на 40% вищою, ніж улітку. Під час відкриття ринку, місцевій владі та Нацкомісії з комунальних послуг та енергетики доведеться переглянути ціни на гарячу воду й тепло.

Читайте також:  Стало відомо, скільки українцям боргують по зарплатах

“Стримували тарифи роками. А тепер що робити? Різко підвищувати? Гаряча вода і так дорога, а влітку збиткова”, – розповідають в “Укртеплокомуненерго”.

Навіть якщо ПСЗ продовжать і після 20 травня, проблему це не вирішить. Кілька громадських організацій, серед яких Асоціація енергоефективних міст України, Економічна експертна платформа й “Опора”, звернулися в Кабмін.

“Чинна система державної підтримки галузі не в змозі вирішити нагальні потреби. Як наслідок, ситуація тільки погіршується: теплові мережі зношуються, втрати газу збільшуються, борги накопичуються, а фінансовий тягар перекладають на міські бюджети… Борги ТКЕ за газ збільшилися за останні 5 років більш ніж удвічі… Причини кризової ситуації – багаторічні помилки національного регулювання, зношені фонди, занижені тарифи на тепло, популізм державної та місцевої влади”, – йдеться в заяві.

Серед можливих варіантів виходу із ситуації може бути не тільки врегулювання заборгованості, але й можливість швидко переглядати тарифи на тепло і гарячу воду в разі зміни цін на газ, можливість купувати блакитне паливо за цінами, які не вищі, ніж для населення.

У Міненерго після довгого періоду “в.о.” нарешті з’явився повноцінний міністр. І на його плечі ляже не тільки проблема в електроенергетиці, із заборгованості по зарплатах шахтарям, а й назріває колапс теплокомуненерго.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

загрузка...