facebook

В Україні злетіли ціни на бензин, подорожчання триватиме: скільки доведеться платити

В Україні з листопада 2020-го ціни на бензин виросли в середньому на 25,4%, а дизель – 22,7%. Прогнози експертів щодо цін плачевні: у кращому разі вони незабаром зафіксуються на цьому рівні, а в гіршому – продовжать зростання.

Чому паливо дорожчає і наскільки ще виростуть ціни – дізнався OBOZREVATEL.

Як подорожчало паливо?
Тенденція до подорожчання палива окреслилася ще наприкінці минулої осені. Але суттєво ціни на АЗС підскочили протягом останнього місяця:

Бензин марки А-95 у лютому коштував у середньому 25,35 грн/л, а станом на зараз – вже 28,34 грн/л (+11,8%);

Дизель із 24,74 грн/л виріс до 27,74 грн/л (+12%);

Найбільше в ціні додав автогаз: із 12,7 грн/л до 15,38 грн/л (+21%).

Загалом за чотири місяці бензин подорожчав приблизно на 17,1%, дизпаливо – на 18,2%, а автогаз – майже на 27%.

Чому ціни ростуть?
Головна причина зростання цін на АЗС – подорожчання нафти і нафтопродуктів на європейських ринках. За даними Консалтингової групи “А-95”, із листопада 2020-го нафта стала дорожчою на 81%, бензин А-95 – на 76%, а дизпаливо – на 75,5%. Україна імпортує близько 85% палива, тому наші роздрібні ціни прив’язані до цього ринку.

“Прийнято вважати, що у нас ціни на паливо ростуть дуже швидко, але насправді вони не встигають за зростанням зовнішнього і внутрішнього оптового ринку, – говорить директор консалтингової групи “А-95″ Сергій Куюн. – Для порівняння, в Європі зростання роздрібних цін набагато динамічніше. Наприклад, за останні 4 місяці ціни на бензин у Німеччині виросли приблизно на 45%”.

У вартості палива наявна й сезонність. У попередні роки бензин зазвичай починав дорожчати з березня, коли активізуються аграрії, і дешевшав на зиму, в період найнижчого споживання. Але минулий рік вніс певні корективи в усталені тренди. Через карантин попит у березні-квітні 2020-го навпаки впав. А з літа ціни на зовнішніх ринках пішли вгору, і ця тенденція не припинилася навіть взимку. У той же час в Україні до кінця зими вартість палива на АЗС підвищували мінімально, тому утворився дисбаланс.

Читайте також:  ШОК! Знову зросла “комуналка”, стали відомі нові тарифи, від яких просто паморочиться в голові

“В Україні спрацював ефект стислої пружини, – розповідає експрезидент Асоціації операторів ринку нафтопродуктів України Леонід Косянчук. – До цього ціни тиснули, нафтопродуктів у грудні-січні було завезено багато. Але всі намагалися до останнього не підвищувати вартість, тому що купівельна спроможність населення залишає бажати кращого”.

Експерти зазначають: ціни на паливо так само прив’язані до курсу валют, адже купують його за долари, а акцизний податок держава нараховує в євро. На щастя, курс поки стабільний. Але якщо протягом наступних місяців гривня почне падати, варто чекати чергового витка зростання цін.

Які наслідки подорожчання палива?
Косянчук запевняє, негативні наслідки зростання цін на паливо несе не тільки для споживача, а й для операторів ринку. Через це вони часто втрачають у попиті і відповідно в очікуваному прибутку.

“Якщо оператор підвищує вартість палива на 20 копійок, у нього на 15% падають продажі. Якщо він скидає 40 копійок, то продажі не збільшуються. Тому оператор повинен добре зважити: підвищувати ціну чи ні”, – говорить Косянчук.

Що буде з цінами на паливо далі?
Бензин і нафтопродукти поки збережуть високу ціну. Причина цього – обмеження видобутку нафти країнами ОПЕК+. Його ввели у відповідь на зниження попиту під час глобального локдауну навесні 2020-го. З ослабленням карантину обмеження повинні були знімати, але поки з цим не поспішають. Минулого тижня країни-експортери знову домовилися про продовження обмежень, щонайменше до квітня.

За підрахунками консалтингової групи “А-95”, в Україні бензин і дизельне паливо ще не використали свій потенціал зростання. Бензин може подорожчати ще на 1,7 грн/л, а дизпаливо – на 1,25 грн/л.

“1,7 грн протягом найближчих 2-3 тижнів реалізуються, – говорить Куюн. – Але це за умови, що ціна на нафту буде хоча б стабільною. Тоді після цього подорожчання зростання зупиниться. Але якщо нафта продовжить дорожчати далі, тоді будемо коригувати прогноз згідно з тим, до якого рівня ціна виросте”.

Читайте також:  Україна планує імпортувати близько 1 млн. тонн вугілля

Що стосується автогазу, то він уже використав свій потенціал зростання цін. “Не йдеться про зменшення ціни на автогаз, – каже Куюн. – Але газ більш оперативно реагує на зміни ринку. Ми не бачимо у нього відкладеного подорожчання, як у бензину і дизпалива. Якщо автогаз буде дорожчати далі – в гіршому разі в межах 50 коп. Тому тут прогноз більш стабільний”.

Косянчук також наголошує, що ціна на автогаз має свою межу: “Якщо літр автогазу буде коштувати на заправці більше ніж 60% від ціни літра бензину А-95, його ніхто купувати не буде. У цьому разі або газ не будуть завозити, або оптимізують ціни”.

Поки прогнози експертів щодо цін на паливо – не надто оптимістичні. У кращому разі ціни стабілізуються на високих відмітках. У гіршому – подорожчання триватиме. Поки нафтопродукти на європейських ринках демонструють тенденцію до зростання, тому й бензин на наших АЗС, найімовірніше, відставати не буде.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

загрузка...