facebook

Терміни проходження ВЛК для обмежено придатних будуть продовжені: що зміниться для військовозобов’язаних

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №12457, який встановлює новий кінцевий термін повторного проходження ВЛК для громадян України, обмежено придатних до військової служби, – 5 червня 2025 року. Крім того, ці громадяни самі мають проявляти ініціативу, не чекаючи повістки. Чому знадобився новий закон і наскільки він буде дієвим у разі ухвалення, читайте у матеріалі OBOZ.UA.



Повторну комісію поки пройшли лише 25% обмежено придатних

Згідно із Законом №3621-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист”, який набув чинності 4 травня минулого року, громадяни, які раніше були визнані обмежено придатними до військової служби, мали до 5 лютого 2025 року повторно пройти медичний огляд з метою остаточного визначення придатності чи непридатності (поняття “обмежено придатний” законом скасовано).

Дев’ять місяців для повторного проходження ВЛК – часу начебто достатньо, але вже в січні стало зрозуміло, що точно не встигнуть – повторну комісію пройшло тільки 25% обмежено придатних військовозобов’язаних, і терміни необхідно продовжувати.

Заступниця глави Офісу президента Ірина Верещук 30 січня під час робочої наради з питань проходження ВЛК військовозобов’язаними, раніше визнаними обмежено придатними, заявила, що термін проходження військово-лікарської комісії потрібно продовжити щонайменше на три місяці.

“Є певна кількість військово-лікарських комісій – 1036. Є понад мільйон осіб, які мають пройти комісію. І є розрахунок пропускної спроможності ВЛК. Просто не встигають”, – пояснила Ірина Верещук.

Це, в принципі, зрозуміло: у ВЛК, окрім додаткової турботи про військовозобов’язаних, які раніше визнані обмежено придатними, є ще й поточна робота. І її багато. Законодавці думку заступника голови Офісу президента врахували з лишком – у законопроєкті №12457 на проходження повторної комісії прописали не три місяці, а чотири.

Читайте також:  “Це питання обговорюється”: Зеленський зробив заяву про пільги для військових. Будуть чи ні?

За новим законом по направлення на ВЛК доведеться ходити самим

Багатьох обмежено придатних до служби військовозобов’язаних, які не встигли вдруге пройти військово-лікарську комісію до 5 лютого, турбує питання – чи будуть до них застосовані штрафні санкції (за невиконання норми про своєчасне проходження ВЛК загрожує штраф від 17 000 до 25 500 гривень).

Нині, згідно з чинним законодавством, проходження військово-лікарської комісії можливе лише за направленням, виданим ТЦК. Для його видачі військкомат має викликати військовозобов’язаного через повістку, а якщо повістки не було, людина може особисто звернутися до ТЦК для отримання направлення на медичну комісію.

“Але особисто звернутися – це лише побажання. У Законі №3621-IX зазначено, що обмежено придатні підлягають повторному огляду, проте не визначено, що ініціювати проходження ВЛК має сам військовозобов’язаний. Тобто саме ТЦК має направити його на проходження комісії. Якщо повістка проігнорована – людина може бути притягнута до адміністративної відповідальності. Але якщо повістки не було, то на нема, як то кажуть, і суду нема”, – каже OBOZ.UA медична адвокатка, членкиня комітету медичного та фармацевтичного права НААУ Юлія Миколаєць.

У новому законопроєкті “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист” цю проблему врахували.

У пункті 2 щодо обмежено придатних прямо зазначено: “Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста із метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду”.

“Тобто від моменту набуття чинності нового закону ті, хто не отримав направлення на ВЛК самостійно, можуть бути притягнуті до відповідальності”, – каже Юлія Миколаєць.

Читайте також:  По 45 дітей мінімум: для шкіл вводять нові вимоги – 2025 рік буде важким

Тепер головне, щоб закон був ухвалений якомога раніше. Там прописано чітку дату – до 5 червня. І якщо документ ухвалять, наприклад, у квітні чи травні, то часу на виконання норми закону буде дедалі менше. Військово-лікарські комісії знову можуть не встигнути з абсолютно об’єктивних причин, і доведеться знову ухвалювати новий закон.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.