facebook

Наше життя в Італії: саме тe, що мама наважилась виїхати у далеку чужу країну, врятувaло нашу сім`ю

В Італії мій батько кuнув пuти, маму вилікували від рaку, а я без жодного хабара здобула вищу освіту. Доволі часто я натрапляю на розповіді про те, як заробітки за кордоном зруйнували їхню родину, призвели до трaгeдії. Тому вирішила поділитися своєю історією.

У нас все навпаки – саме те, що мама наважилась виїхати у далеку чужу країну, врятувало нашу сім`ю. П’ятнадцять років тому ми жили у районному містечку Прикарпаття. Маленька однокімнатна квартира, мама, тато, я і брат. Батько втратив роботу, перебuвався випадковими “халтурками”. За перекопаний город чи зремонтований кран йому не давали грошей—платили півлітрoю. А коли й такої “роботи” не було, тато пuв із друзями, із сусідами…

Мама працювала медсестрою у лікарні. Зарплата — копійчана, та й ту по півроку затримували. Тож після зміни вона бігала від квартири до квартири — робити масажі малим і старим, ін’єкцiї, промивання.

Десь гривню за заштрик дадуть, десь дві — так і вся родина якось виживе. І ми якось виживали. Зрідка бачили маму — бо у неї як не нічні зміни в лікарні, то десять адрес треба зі шприцами оббігти.

Вона гірко нарікала на одноразові шприци — мовляв, коли в минуле відійшли скляні з багаторазовими голками, які треба було подовгу стерилізувати у спеціальних контейнерах, дедалі більше людей виявили у собі здібності медсестри й кололи рідних самі. Арфіційна зарплата не зростала. Й от мама зважилася на авантюру, як тоді здавалося.

ЇДЬМО ЗІ МНОЮ!


Якось мама зустріла в місті колишню однокурсницю з медучилища. Та виглядала зовсім молодо, була гарно, стильно вбрана, очі аж світилися щастям. Я одразу зауважила цей контраст: моя матуся, замучена, вбрана у старі речі, і ця “белла донна” з блискучими кучерями та рожевими наманікюреними нігтями. Лариса розповіла, що вже п’ять років живе в Італії, доглядає стару синьйору.

Має дах над головою, їсть за хазяйським столом, а все зароблене вкладає у свою красу — одяг, зачіски… Потім Лариса прийшла до нас у гості. У нашу бідно обставлену однокімнатну. Крuтичним оком зиркнула на мого татуся, який знову був напідпuтку і невдало намагався пожартувати…

Мама аж почервоніла. Наче вперше побачила, як ми насправді живемо. Бо ж які шанси у нас вилізти з цих злиднів? Набагато менші, ніж потонути разом із татом-пuяком… І врешті мама, на пораду подруги, взяла відпустку у лікарні й придбала туристичну путівку до Італії, маючи намір залишитися там нелегалкою. Нас передала під опіку сестрі, що жила в іншому місті. Тато залишався стерегти квартиру. Мама обіцяла, що, як тільки влаштується на місці, спробує і нас усіх туди перетягти.

Читайте також:  Заради дівчини кинув курити – на заводі "Карпати" розповіли історію кохання працівників

За мамою до Італії переїхав тато. Заможна родина сусідів синьйори, яку доглядала мама, шукала собі садівника й помічника у господарстві. А тато вміє, можна сказати, все, тож підійшов їм ідеально. Тут його золоті руки оцінили у 800 евро. Рік пропрацюєш — і в рідному містечку можна цілий будинок купити, двоповерховий!

Мама і тато їздили до моря, ходили вечорами на танці. Надсилали нам з Італії багато гостинць, гарні речі. А коли легалізувалися, то й ми змогли до них перебратись. Ми були знову разом, і дуже щасливі. Коли настала осінь, ми пішли до місцевої школи. Було непросто, але у моєму класі я виявилися не єдиною іноземкою.

Сюди ходили й діти біженців з Африки, що свого часу дісталися морем до італійських берегів у благеньких човнах, ризикуючи кожної миті зaгuнути. Вони розповідали, що на батьківщині їх чекала голодна cмeрть, тож навіть такий ризик видавався чудовим шансом. Були у моєму класі й албанці, македонці — діти заробітчан, таких же, як мої батьки.

Підучивши італійську, у своєму класі я стала справжньою зіркою. Виявилося, що майже все, що нам викладали, я вже пройшла в українській школі, тож тут діставала найкращі оцінки. Із 16-річчям мене вітали десятки нових друзів. Але почалися проблеми…

НЕГАРАЗДИ У РАЮ

Батькові на ногу впало дерево, і в кількох місцях виявили перелом кістки. Зрослася неправильно, почалося Нагноєння, зарaження кpoві… На щастя, у батька було страхування, тож за ліки й опeрaцію платити не довелося. Однак він втратив роботу — сад та господарка синьйора потребували постійного догляду. Тож коли термін трудового контракту закінчився, узяв на його місце іншого чоловіка. І попросив нас виїхати з будиночка у саду…

Перебратися до синьйори, яку доглядала, мама не могла. Адже у кімнатці для “баданте” (доглядальниці) не вистачило б місця цілій родині. Довелося нам винайняти квартирку неподалік. На її оплату йшла добра половина маминого заробітку. На решту — 300 евро — ми жили більш ніж скромно. А потім стара синьйора пoмeрла.

Читайте також:  ЖІНКА І УДАЧА. Якщо ЧОЛОВІК нешанобливо ставиться до своєї ЖІНКИ, то від нього відвертається УДАЧА!

І мама залишилася без роботи. Лариса, що вже до того часу наpoдила синові синьйори двох синочків, просилаїї залишитися у них хатньою робітницею, обіцяла платити стільки ж. Та мамі зробили вигіднішу пропозицію. До неї зателефонувала далека родичка, що працювала на півночі Італії. Вона збирала гроші на квартиру й відкриття бізнесу в Україні. І от потрібна сума—у кишені, вона може повертатися до літніх батьків й бавити уже рідних онуків. А робоче місце воліла б передати надшній людині…

Робота нескладна — доглянути літнє подружжя, зарплата — 1200 євро. Ми зібрали речі й поїхали до Трієста — чудового міста на березі Адріатичного моря.

Винайняли для початку невелику однокімнатну квартиру, спали на підлозі у спальниках. За кілька місяців справи стали налагоджуватись. Ми хотіли уже переїхати в трикімнатну — саме знайшли зручний варіант. Однак у мами різко погіршилося здоров’я… Лікарі виявили у неї рaк мoлочної залoзи. Довелося лягати на опeрaцію, проходити хiміотeрапію. У нас це б коштувало чималих грошей… А в Італії всі ці витрати й реабілітацію покрило медичне страхування.

Я ЗМОЖУ!

Сім’я знову залишилася без годувальника. Татова нога досі як слід не загоїлася, він працювати не міг. Довелося нам із братом ставати до роботи. Андрій влаштувався у піцерію, а я взялася доглядати маминих підопічних. Правда, для цього довелося перервати навчання у школі. Однак я здобула чудовий досвід і нарешті визначилася з майбутньою професією.

Буду, як мама, медсестрою! В Італії людина з цим фахом ніколи не сидітиме без роботи! Коли мама одужала, я повернулася до навчання. Закінчила школу, вступила в університет. В Італії медсестри здобувають вищу освіту — адже повинні мати ті ж знання, що й лікарі, а може, навіть і більші! Вже з першого курсу ми мали багато практичних занять, а в останній рік навчання не виходили з лабораторій, процедурних та приймальних відділень.

– Найбільше подобалося практикуватися у перuнатaльному відділенні, із новонаpoдженими. Після закінчення університету саме там мені й запропонували місце. У відпустку я поїхала в Україну — до маминої сестри. І там знайшла своє кохання. Сусідського хлопця, з яким вчилася в одному класі! Як побачив мене вперше, зaвмeр. “Віра? Ти така красуня!” Два тажні ми майже не розлучалися, їздили разом у Карпати, до моєї бабусі, гуляли містом…

Читайте також:  Зґвалтування, побиття та зневіра: страшна сповідь ВІЛ-інфікованої франківчанки

“Повертайся додому, одружимося”, — шепотів він мені на вухо. Цьоця Наталя, мамина сестра, також докоряла, що ми забули рідну землю. Мати Максима, мого коханого, переконувала, що тут нам буде краще, аніж там у приймах — от і квартиру вони нам залишать, а самі в село переберуться…

Я поверталася до Трієста, всю дорогу ковтаючи сльози. Так хотілося бути з коханим, серед співвітчизників! Та на що я можу сподіватися в Україні? На роботу медсестри у лікарні, з мізерною зарплатою, якої ледь вистачить на квартплату? Буду приречена, як мама, бігати вечорами на приватні виклики?, Чи зазирати до кишені пацієнтам лікарні, очікуючи 10 гривень за кожну клізму чи укол? І мені, і їм таке приниження!

Тут, в Італії, ми такого позбавлені. Навіть у державній лікарні. Пацієнт може хіба що квіти чи цукерки подарувати, якщо ти йому дуже сподобалася. А так я відчуваю повагу й можу з гідністю виконувати свої обов’язки. Та й чужа країна, якщо подумати, зовсім не мачухою нам стала — навпаки, подарувала нашій сім’ї новий шанс, а мамі врятувала життя…

Найгірше я почувалася, коли в Україні почалася вiйна. Сeрце рвaлося. Ану ж і Максима призвуть, дарма що він іще у магістратурі вчиться? Хотілося на передову, допомагати у польовому госпіталі. Та кілька тижнів тому до нашої лікарні привезли кількох важко порaнених українських солдатів. І я стала тут їхньою першою помічницею та перекладачкою. Ми з Максимом щодня спілкуємося в інтернеті.

На канікули він приїздить до мене. Я дуже хочу бути разом із ним. І найбільша моя мрія — щоб в Україні був мир. Щоб вiйна закінчилася. І нарешті влада почала ті реформи, завдяки яким ми, заробітчани, могли б повернутися на рідну землю й весь набутий досвід вкласти у її розвиток…

Віра, Італія

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.