Песах-2018: традиції свята і яка його відмінність від Великодня
Вже сьогодні, 30 березня, після заходу сонця іудеї почали святкувати одне з найважливіших свят – Песах. У 2018 році воно триватиме до 7 квітня.
Наскільки відомо, назву свята Песах пов’язують з тим, що Бог, караючи єгиптян за впертість фараона і небажання звільнити єврейський народ, нібито пройшов у той самий момент повз будинки євреїв ( “песах” в перекладі з івриту – “пройшов”).
Юдейський молитовник (Сидур) позначає Песах, як “час нашої свободи”. У свою чергу, Тора називає його “святом опрісників”, так як одна з головних традицій закликає віруючих їсти прісний хліб (мацу). Разом з цим суворою забороною є не тільки вживання, але й наявність в будинку квасного (хамець), приготованого методом бродіння: хліб, пиво, спиртне на основі солоду.
Головні традиції, заборони і святкова вечеря
Початок Песаха вважається напередодні 15 дня нісана за єврейським місячним календарем, тобто припадає на березень-квітень. В Ізраїлі свято триває сім днів, в країнах діаспори – вісім.
Однією і примітних особливостей Песаха є суворість дотримання традицій. Так в вечір 14 дня нісана всі члени родини чекають заходу сонця і лише після збираються за одним столом. Родина починає святкову вечерю, яка зветься Седером.
Цікавий і той факт, що за столом можуть збиратися не тільки члени родини, на Седер прийнято запрошувати самотніх знайомих і навіть бідних, які не мають можливості провести Песах зі своїми близькими.
Для Седера віруючі готують спеціальну їжу. Звичайно ж, головною на столі є маца (прісні хлібці), яку необхідно їсти кілька разів під час вечері. На столі має бути присутня гірка зелень (саме вона символізує гіркоту єгипетського рабства), а також харосет – так звана глина з яблук, горіхів та фініків.
Часом, у зв’язку з забороною на квасне в дні Песаха продукти або спалюються, або продаються людям з іншим віросповіданням. Заборона також обумовлена традиціями: коли іудеї бігли з рабства, вони не змогли дочекатися дозрівання тіста. У пустелі їм довелося харчуватися лише прісною мацою.
Седер, як правило, ділиться на дві частини. І вже в другій на стіл подаються звичайні єврейські святкові страви. Прийнято їсти всю приготовану їжу, наприклад, зроа – обсмажений шматок баранини, обов’язково з кісточкою. Страва також вважається символічною і призначена для того, щоб під час вечері нагадувати про жepтвоприношення в храмі Єрусалиму.
Обов’язковим атрибутом святкового вечері є вино, кожен з тих, хто сидить за столом повинен випити 4 келихи. Що ж стосується дітей, замість вина можна використовувати виноградний сік.
Число 4 обрано також за традиціями. Вся справа в тому, що цифра відповідає кількості обіцянок, які дав Бог вибраному народові. Однак наливають за столом і п’ятий келих, але предназанчается він пророку Еліяху. П’ятий келих не випивають. Обов’язковою частиною Седера є молитви і благословення.
По завершенні Седера настають будні Песаха. Завершальним днем свята також є вихідний, він відводиться для “церемонії поділу морських вод”, яка присвячена епізоду Старого Завіту про те, як фараон вирішив зловити євреїв і організував погоню.
Як відомо, Червоне море перед євреями розступилося і дозволило пройти в той час як їх переслідувачі опинилися між тоннами води, де і зaгuнули, коли море повернулося до попереднього стану.
Чим Песах відрізняється від християнської Пасхи
Християнське свято Пасхи присвяченt Воскресінню Ісуса Христа, а ось Виходу євреїв з Єгипту він стосується лише символічно, зазвичай, у вигляді відповідних біблійних текстів. Разом з цим жepтва пасхального ягняти в християнському богослов’ї розглядається як прообраз добровільної самопожepтви Ісуса в спокутування гріхів світу.
Святкова вечеря у християн отримала назву Таємної вечері і став прообразом таїнства євхаристії (причастя). Під час вечері Ісус уподібнює себе самого великоднього ягняті, а, вимовляючи традиційне благословення над вином, називає його своєю кров’ю, в якій відтепер для віруючих в нього встановлюється Новий завіт.
Шукайте деталі в групі Facebook