facebook

Чи продовжить дешевшати долар та яким може стати курс: прогноз від банкірів

Здешевлення долара, яке почалося в Україні з другої половини січня й тривало в першій половині лютого, – тимчасовий тренд. Американська валюта вже почала потроху дорожчати й продовжить це робити до кінця лютого, а в березні безготівковий курс може піднятися з поточного 41,8 грн/$ до 42,7 грн/$.



Такі версії в ексклюзивних коментарях для OBOZ.UA висловили опитані банкіри.

Девальваційні настрої нікуди не діваються

“Наш прогноз курсу на кінець кварталу лишається незмінним – на рівні 42,70 грн/$, що передбачає поступову девальвацію гривні в прийнятних межах для потенційного зменшення дисбалансів зовнішньої торгівлі. Проте якщо Нацбанк продовжить свою жорстку монетарну політику (що призведе до додаткового суттєвого збільшення облікової ставки у березні), ці прогнози можуть бути додатково скориговані вниз десь до 42,00-42,50 грн/$”, – зазначив директор департаменту аналітичних досліджень Райффайзен Банку Олександр Печерицин.

Його колега припускає вужчі курсові рухи – у межах 1%, який за нинішнього офіційного курсу (41,8 грн/$) становить 42 копійки. Також він закладає невелике відхилення нацбанківського курсу від готівкового.

“На нашу думку, в лютому можливі валютні коливання в межах 1% від поточного рівня. При цьому міжбанківський курс продовжить диктувати політику для ціноутворення на готівковому ринку – +30-40 копійок до міжбанківського курсу”, – сказав OBOZ.UA директор департаменту контролю ліквідності та цінних паперів АТ “Кредобанк” Сергій Кучерявий.

При цьому немає жодних ілюзій щодо самодостатності нашого валютного ринку чи тривалого укріплення гривні. Девальваційні настрої нікуди не діваються.

“Глобально є значний дисбаланс між попитом і пропозицією іноземної валюти. Це традиційно для України і, на жаль, ця тенденція суттєво погіршилася з початком повномасштабного вторгнення. Звісно, НБУ згладжує різкі курсові коливання завдяки валютним інтервенціям, проте взагалі на поточний момент девальваційні очікування превалюють над іншими”, – запевнив нас начальник центру ринку капіталів департаменту корпоративного бізнесу Ukrsibbank BNP Paribas Group Олександр Дуда.

Читайте також:  Відлига несе небезпеку: у яких областях України оголошено 3 рівень небезпечності

Нагадаємо, що цей рік Україна розпочала з офіційним курсом 42,03 грн/$, тож за три роки гривня девальвувала відносно долара на 54%, попри зміну керівництва Нацбанку та тимчасові укріплення нацвалюти:

1 січня 2022 року – 27,3 грн/$;
1 січня 2023 року – 36,6 грн/$;
1 січня 2024 року – 38,0 грн/$;
1 січня 2025 року – 42,03 грн/$.
Та пік девальвації української валюти припав на перший місяць цього року, а максимальний офіційний курс сягав 42,2825 грн/$ 12 січня, хоча міжбанк у ті часи доходив до 42,4 грн/$, а готівковий курс перевалював за 43 грн/$.

Це при тому, що Національний банк лишався ключовим гравцем міжбанку та щодня заливав його доларом із своїх золотовалютних резервів (ЗВР), які наповнювались і продовжують наповнюватись виключно за рахунок міжнародної фінансової допомоги – здебільшого у формі кредитів і менше у грантовій (в умовах тотального спаду вітчизняного експорту). На 1 лютого 2025-го їх розмір скоротився на 1,8% (порівняно з січнем) та становив $43 млрд.

Пік валютних продажів НБУ припав на грудень 2024 року, коли з резерву було витрачено $5,3 млрд – найбільший показник не тільки за роки великої війни, але й за всю історію нашого фінансового ринку. За весь минулий рік витратили взагалі $35,2 млрд, тобто 82% поточного розміру ЗВР. Вже в січні 2025 року обсяг нацбанківських продажів долара скоротився до 3,8 млрд/міс. завдяки зменшенню попиту на американську валюту, який дозволив укріпити гривню на деякий час.

Чому подешевшав долар?

Важливе питання – чому просів курс долара? Та єдиної причини немає, фахівці виділяють кілька факторів. “Поточна динаміка курсу мала здебільшого сезонний характер, підсилений додатковими факторами. Зокрема, збільшення активності експортерів після сезону затишшя на початку року, вичерпання накопичених у різдвяний сезон гривневих запасів імпортерів, а в останні дні січня тенденцію підсилив продаж валюти експортерів для сплати місячних податків”, – пояснив OBOZ.UA Олександр Печерицин.

Читайте також:  "Буде емоційне напруження": астролог попередив про початок найсильнішого протистояння для України на кінець березня

Інші банкіри також наполягають на сезонності. “Укріплення гривні зниженням ділової активності імпортерів на новорічні свята та скорочення видатків з держбюджету. Про це свідчить зменшення обсягів валютних інтервенцій НБУ з $1 млрд в перший тиждень січня до $0,6 млрд в останній. Загалом у січні 2025 року, порівняно з груднем 2024 року, обсяг валютних інтервенцій регулятора знизився десь на третину – до $3,8 млрд”, – сказав Сергій Кучерявий.

Олександр Дуда зазначив, що укріплення гривні з другої половини січня – це коригування валютного ринку, який до того стрімко виріс.

“Ріст курсу був здебільшого викликаний значними бюджетними витратами, які здійснив уряд наприкінці минулого року. Частина цих витрат потрапила на валютний ринок, і це суттєво збільшило попит на іноземну валюту і, відповідно, тиснуло на курс. Після того, як ця зайва гривнева ліквідність була “освоєна”, попит на валюту і, відповідно, на валютний курс знизився”, – зазначив Дуда.

Серед інших факторів також називають воєнно-політичні та підняття Нацбанком з 24 січня його ставки з 13,5% до 14,5% річних. “Збільшення облікової ставки Нацбанком і відповідні дії регулятора на валютному ринку підсилили тенденцію до скорочення дефіциту валюти. Ми також не виключаємо, що певні позитивні геополітичні сигнали щодо можливості мирних перемовин могли принаймні різко знизити короткострокові девальваційні побоювання, що сильно зменшило спекулятивний попит на валюту”, – вважає Олександр Печерицин.

Що гратиме на здорожчання долара?

Жоден з опитаних експертів не помітив збільшення валютного попиту населення під час здешевлення долара. Це давно стало дивним правилом для наших людей: вони скуповують інвалюту на рості курсу, а не на його падінні. Хоча в цьому немає фінансової логіки.

Читайте також:  Астролог назвав міста, куди полетять сотні ракет вже днями

“Тенденції з росту попиту на валюту не бачимо. Обсяги купівлі і продажу валюти з боку населення звичайні”, – розповів нам Олександр Дуда з Ukrsibbank BNP Paribas.

При цьому курсовий рух очікується найближчим часом. Як через експортні поставк

“Певна корекція курсу вгору вже може бути на горизонті цього тижня. До цього можемо додати погіршення погодних умов, що може зменшити експортні потоки тимчасово. Проте, якщо з’являться додаткові позитивні геополітичні сигнали (зокрема після Мюнхенської безпекової конференції), курс може ще трохи скорегуватися вниз, але не сильно, оскільки режим керованої гнучкості передбачає усунення Нацбанком різких коливань у будь-яку сторону”, – зазначив Олександр Печерицин.

Водночас фінансисти продовжать слідкувати за гривневими потоками та загальними настроями клієнтів. “Передбачати курсові коливання дуже складно: валютний ринок дуже багатофакторна модель. Тому купують валюту тоді, або коли в неї є потреба, або для збереження капіталу від девальвації, але в будь-якому випадку, коли є на що купувати (тобто є вільна гривня). Чекати на кращий курс – це одна з можливих стратегій, але вона може себе не виправдати, особливо в умовах війни, оскільки ніхто не бачить майбутнього”, – переконаний Олександр Дуда.

Інші важливі фактори: наповненість складів, підготовка аграріїв до посівної, військові закупки. “Укріплення гривні залежатиме від відновлення ділової активності імпортерів та активізацією агроекспортерів для підготовки до посівної. Додатковими чинниками, що можуть впливати на валютний ринок, є обсяг бюджетних видатків (зокрема військових витрат) та міжнародна фінансова допомога партнерів”, – підтвердив Сергій Кучерявий.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.