Вчені розповіли, що відбувається з людиною при відмові від хабара
Піддослідні брали участь в експерименті як три гравці: двох фірм і державного службовця.
Експерименти іспанських психологів з Університету Жауме I в Кастельон-де-ла-Плана показали, що людині важче відмовитися від хабара, тобто діяти проти сьогочасної вигоди, ніж піти на угоду з совістю і взяти гроші. Для цього вчені вивчили корупційне поводження з допомогою поліграфа.
Піддослідні брали участь в експерименті як три гравці: двох фірм, що беруть участь у тендері, і державного службовця. Створена у випадковому порядку вибірка складалася з 93 осіб.
На другому етапі дослідження учасники мали додаткову опцію – переможена фірма могла ініціювати перевірки щодо інших учасників торгів.
У тому випадку, якщо факти корупції були виявлені, покаранням було повне позбавлення прибутку і розірвання договору. Якщо ж підозри не підтверджувалися, то дохід не отримувала компанія, що ініціювала перевірку.
Всупереч теорії про економічну раціональність індивідуумів, в більшій кількості випадків учасники вибирали соціально схвалювану поведінку, а не особисту економічну вигоду від хабара
Максимальний стрес вони відчували тоді, коли діяли проти власної сьогочасної вигоди і відмовлялися від дачі або отримання хабара.
Не змінило ситуацію і введення в експеримент покарання у вигляді експериментатора-“інспектора”.
“Ми помітили, що ця загроза надзвичайно ефективна в запобіганні хабара, – повідомляють автори, – хоча “інспекції” проводилися не так часто. Коротко кажучи, корупція може бути знижена самою загрозою покарання, а не реальною частотою його застосування”.
Джерело: Кореспондент
Шукайте деталі в групі Facebook