Вихід на пенсію: для вчителів змінюють вимоги щодо трудового стажу
Зараз працівники освітніх закладів можуть виходити на пенсію за вислугою років після досягнення 60-річного віку. У разі набуття необхідного педагогічного стажу роботи на рівні 55 років вчитель, вихователь або викладач також має законне право раніше піти на заслужений відпочинок.
Відомо, що до кінця 2023 року діяла вимога — для дострокового виходу на пенсію вчителю необхідно мати стаж 29 років і 6 місяців. Сьогодні ж, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», щоб вийти на пенсію після досягнення 55-річного віку, вчителям потрібно мати більшу кількість трудового стажу. Таким чином, за новою вимогою українського законодавства з 1 квітня 2024 року та після цієї дати – педагог повинен мати не менше 30 повних років стажу у вказаній сфері, аби вийти на пенсію за вислугою років. Нагадаємо, що пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію. Виплати можуть припинитися за умов повторного працевлаштування на роботу на будь-яку іншу роботу педагогічного спрямування.
Як буде рахуватися розмір пенсії?
Відомо, що з січня цього року змінилися розміри мінімальної та максимальної пенсії в Україні:
✔ мінімальну пенсію з 1 січня 2024 року підвищили разом зі зростанням прожиткового мінімуму — тепер вона становить 2361 грн;
✔ максимальної пенсії також торкнулося підвищення — оскільки ці виплати виплачують у десятикратному розмірі, то вона нині на рівні 23 610 грн;
✔ середня пенсія в Україні 2024 року становитиме до 6 тис. грн, 2023 року вона становила 5 311 грн.
За інформацією Пенсійного Фонду України розрахунок пенсії для педагогів здійснюється з урахуванням середньомісячного заробітку, одержуваного перед припиненням роботи. Обчислюється коефіцієнт стажу та коефіцієнт середньомісячного заробітку і залежно від цих двох факторів встановлюється розмір пенсії. Відповідно, вчитель, який отримує більшу зарплату та має великий стаж роботи — буде мати більшу пенсію.
Шукайте деталі в групі Facebook