facebook

Перші симптоми інфаркту та як їх розпізнати

Інфаркт міокарда – це пошкодження та некроз певних ділянок серця через недостатнє кровопостачання або припинення току крові по коронарних артеріях. Це гострий стан, при якому потрібна термінова медична допомога. Інфаркт викликає незворотні зміни в міокарді та може призвести до зупинки серця.

При появі симптомів серцевого нападу потрібно відразу звернутися до лікаря. Чим раніше буде надана допомога, тим вище шанси уникнути важких ускладнень.

Основні симптоми інфаркту


Основна ознака інфаркту – біль у грудях. Але разом з цим, не кожний біль в грудях є його ознакою, а в деяких випадках він не проявляється одразу з нападом. Тому важливо знати всі основні симптоми, щоб вчасно викликати медиків та надати першу допомогу, що врятує життя.

Біль в грудях. Біль, дискомфорт за грудиною або в ділянці серця мають раптовий початок і не пов’язані з диханням або зміною положення тіла. Він може віддавати в ліву половину грудної клітки, ліву лопатку або руку. Іноді больові відчуття поширюються на шию, зуби, щелепи. У деяких пацієнтів біль може нагадувати симптоми гострого живота (починається в епігастрії та супроводжується нудотою).

Нерівномірне серцебиття. Частий і нерівномірний пульс або навпаки дуже рідкий.

Задишка. Відчуття нестачі повітря – хворий починає відчувати брак повітря, дихання може ставати переривчастим. Інколи це має форму «нападу» позіхання – в такий спосіб легені намагаються отримати більше повітря.

Слабкість. Людині раптово бракує сил на прості фізичні дії. Слабкість може поєднуватися з відчуттям тривоги, раптового ознобу.

Нудота. Загальний стан супроводжується нудотою і запамороченням.

Біль триває довше 20 хвилин, має характер постійної інтенсивності.

Стадії розвитку
Інфаркт міокарда розвивається поступово. Всього виділяють 5 періодів:

Читайте також:  "Ми ще тільки на початку росту захворюваності": інфекціоніст дала сумний прогноз по COVID-19 в Україні

продромальний – триває від декількох годин до декількох днів та супроводжується періодичними болями в серці й іншими симптомами;

найгостріший – триває від 30 хвилин до 6 годин від моменту розвитку інфаркту та, як правило, супроводжується яскраво вираженою симптоматикою;

гострий – триває від 2 днів до 12 тижнів та характеризується зменшенням болю й зниженням артеріального тиску на 20 мм рт. ст. від звичайних показників;

підгострий – триває до 2 місяців та супроводжується нормалізацією серцевого ритму, зменшенням задишки й ослабленням інших симптомів;

постінфарктний – протягом 6 місяців некротичні тканини замінюються рубцевими, та, якщо пошкодження були незначними, симптоми інфаркту повністю проходять, а при великому інфаркті розвивається прогресуюча серцева недостатність.

Викликати екстрену медичну допомогу за номером 103 або за єдиним телефонним номером виклику екстреної допомоги 112. При відсутності такої можливості звернутися до оточуючих вас людей. Якщо поблизу є патрульна поліцейська або пожежна машини, зверніться до них, вони також можуть доставити хворого в лікарню. Чітко зафіксуйте (краще запишіть) час початку нападу або час, коли ви виявили людину в такому стані, і передайте цю інформацію медичній бригаді.
Забезпечити спокій. Припинити фізичні навантаження та зберігати спокій. Найкраще – сісти або лягти. Під спину та голову покласти подушку чи будь-що, що може її замінити. Ноги краще зігнути в колінах. В такий спосіб серцю легше перекачувати кров.
Полегшити дихання. Розстебніть комір, звільніть від одягу шию та верхню частину грудей. Відкрити вікна та забезпечити притік свіжого повітря, щоб було легше дихати.
Фармакологічні засоби. Покладіть таблетку нітрогліцерину 0,5-1,0 мг (спитайте, можливо, пацієнт має при собі, або має бути в аптечці у водіїв) під язик або застосуйте нітрати в аерозолю (1-2 дози). Якщо є можливість, виміряйте АТ, і при показниках не менше 110-100 мм рт. ст. систолічного тиску, повторіть процедуру через 5-10 хв. Дати розжувати таблетку аспірину (300мг) – він розріджує кров і зменшує ймовірність закупорення судини. Розжовування, на відміну від ковтання, пришвидчить дію аспірину.
Чекати приїзду медиків, не залишати хворого. Можливо, вам запропонують до приїзду екстреної медичної допомоги зробити хворому серцево-легеневу реанімацію. Якщо у вас немає відповідних навичок, вам порадять пропустити дихання «з рота в рот» і приступити відразу ж до компресії грудної клітини. Диспетчер екстреної медичної допомоги може керувати виконанням потрібних дій за телефоном до прибуття бригади швидкої допомоги.

Читайте також:  Новий коронавірус "Кракен" уже в Україні: симптоми, особливості та наскільки він небезпечний

Шукайте деталі в групі Facebook