З Каховського водосховища вода пішла на 500 метрів: У навколишніх селах висихають криниці
Селянам вже немає чим напувати худобу і поливати засіяні поля.
На Дніпропетровщині Каховське водосховище стрімко міліє, подекуди вода відійшла на 500 метрів. Тут загинуло зо тридцять тисяч карасів, цей екоцид – вже розслідує прокуратура. Понад вісімсот п’ятдесят кілограмів загиблої риби вже прибрали, йдеться в ТСН.
На дні знайшли чимало боєприпасів. Людей закликають не виходити на прогулянки по дну, що стало суходолом. Біля села Покровське оголився фундамент старої церкви, а поруч із ним – старе кладовище, затоплене після появи Каховського водосховища. Люди знаходять людські рештки.
Через стрімке зниження рівня води у містах Покров, Марганець та частково громадах припинено водопостачання. У самому Нікополі вода є, хоч і зі зниженим тиском. Жителів закликають максимально економно її використовувати. Категорично заборонено поливати клумби та городи.
У Криворізькому районі ситуація теж напружена, там також організували підвіз води у пункти, де вона зникла. Загалом Дніпропетровщина з держбюджету отримала майже 160 мільйонів гривень для забезпечення людей питною водою.
“Наслідки катастрофічні. Ви бачите візуально, наскільки впав рівень води. Перш за все забір питної води з водосховища іде на Криворізький район. І 70 відсотків забору іде з Каховського водосховища”, – пояснює голова Криворізької РВА Євген Ситниченко.
Без води село Мар’янське на Дніпропетровщині. Альона Сердюк та її четверо дітей та онуки втекли сюди з окупованого села Херсонщини. Придбали хату, висадили город, а поливати його нема чим. Запаслися водою з колодязя хіба для нагальних потреб. Сподіваються, розтягнуть на місяць. “Миємося, їсти готуємо, перемо, тому що в крані нема води. А вже пити – з магазина купуємо”, – каже жінка.
Чим поїти свійських тварин – ще одна біда. Від води залежить усе її велике господарство – Юлія Плетінь бідкається, як тепер прогодувати родину. “Там, де був водопій для корів, його вже немає. Де ж її накупишся? Для цього треба кошти, а зараз багато хто залишився без роботи. Ось – ми з заробітків ідемо”, – каже мешканка села.
Це справжнє полуничне царство – у селі гектари полуниці. Люди вирощують її на продаж, звідси ягоди розвозять чи не по всій країні. “Ягода, земля корме людину. Вона її виростила, вона отримає гроші і буде платити податки, далі щось робити? Не буде води – буде велике горе”, – кажуть місцеві.
У селі нині понад три тисячі мешканців і майже всі вони заробляють саме на вирощуванні та збору городини, без поливу не обійтися. “Наш край дуже славиться фруктами, виноградниками, розведенням полуниці надзвичайно – все це пов’язано з поливом, зрошенням. Зникне вода, в селі буде надзвичайно складно виживати і вирощувати”, – переконує староста села Віктор Недря.
Воду для жителів доправлятимуть водовозками. Голова громади вже звернувся по допомогу й до міжнародних організацій, бо ж вода вже зникає з колодязів та неглибоких свердловин. “Ці сквадини дуже складні по виконанню, тому зараз будемо шукати експертів, які зможуть дати нам відповідь, чи буде можливість знайти цю артезіанську воду”, – зазначає голова Зеленодольської громади Дмитро Невеселий.
У сільській крамниці ажіотажу нема. Кажуть: питної води на продаж достатньо. Водночас місцева влада каже, роботи з відновлення водопостачання розпочались. Деталі не розголошують з міркувань безпеки. “Все залежить, наскільки впаде рівень води. Щодо часу вирішення цих питань, також це залежить від рівня води, але вихід з цієї ситуації є, він напрацьований і він не один”, – переконує голова Криворізької РВА Євген Ситниченко.
Нині шість громад Криворізького району – а це шістдесят тисяч людей – отримують воду за графіком. Кривий Ріг, що також брав воду з Каховського водосховища, економить, але про припинення водопостачання нині не йдеться.
Шукайте деталі в групі Facebook