facebook

Планетою шириться нова хвороба: Що таке синдром ВЕХАС і хто у групі ризику

Ліків поки немає.

Синдром VEXAS (ВЕХАС) — це аутоімунне захворювання, яке переважно уражає чоловіків після 50 років. Захворювання має високий рівень смертності: близько 50% хворих помирають протягом 5 років після встановлення діагнозу.

Хворобу виявили у Національному інституті охорони здоров’я США у 2020 році. Вчені встановили, що синдром ВЕХАС пов’язаний із генетичною мутацією, але не є успадкованим чи заразним.

Що означає VEXAS?

Це абревіатура, що означає особливості, якими відрізняють це захворювання:

Вакуолі в клітинах крові;

E1 — фермент, необхідний вашому тілу для функціонування та виживання;

Х — хромосома, в якій знаходиться ген UBA1, що мутував;

Аутозапальний — захворювання належить до проблем з реакціями вашої імунної системи;

Соматичні мутації (додаються протягом життя і не передаються у спадок).

Хто хворіє на синдром VEXAS?

На синдром ВЕХАС страждають близько 13 тисяч чоловіків і 2 тисячі жінок у США. Синдром VEXAS спричиняє мутація у вашому гені UBA1. Ця мутація впливає на імунні клітини, а також клітини, які утворюються у кістковому мозку та входять до складу крові.



Які симптоми виникають при VEXAS?

У хворого може бути лихоманка, втома та задишка. Починається запалення на шкірі, в легенях, очах, хрящах вух і носа, кровоносних судин, страждають суглоби й можуть бути збільшені лімфатичні вузли. Також часто виникають проблеми, пов’язані з кров’ю, такі як анемія чи тромби. Цей стан потім призводить до лейкемії.

Як діагностується синдром VEXAS?

Визначальний чинник у постановці діагнозу – це аналіз крові на мутацію у гені UBA1. Також проводять біопсію кісткового мозку, томографію грудної клітки й тести функції легень.

Як лікується VEXAS?

Стандартного лікування поки немає. Зазвичай лікарі призначають стероїди та імунодепресанти. Були випробувані біологічні препарати для лікування аутоімунних захворювань, але кортикостероїди досі є єдиними ефективними препаратами для лікування VEXAS. Але вони допомагають не усім пацієнтам. Деякі люди після початку лікування раптово помирають.

Читайте також:  На Житомирщині гадюка вкусила жінку

Дослідники вивчають можливість лікування VEXAS стовбуровими клітинами, але поки розшифрувати численні мутації у гені UBA1 не вдалося.

Які перспективи VEXAS?

Позитивного у вивченні та лікуванні хвороби поки немає. Це пов’язано з тим, що вчені не розуміють синдром VEXAS повністю. Наразі група дослідників проводять дослідження і шукають шляхи боротьби з хворобою.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.