facebook

Путін сам відмовиться продавати газ до ЄС? Чого чекати від скорочення постачання від “Газпрому”

Російський “Газпром” на 40% скоротив постачання газу до ЄС ключовим трубопроводом “Північний потік”. У Німеччині вже заявили, що це є політичним рішенням. Про те, чи зможе президент РФ Володимир Путін поховати власну економіку та зупинити постачання газу, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.



Росія готує новий удар по Європі?
Російські політики та федеральні засоби масової інформації ретельно замовчують проблеми з власною економікою, ігнорують рекордну інфляцію, падіння ВВП, закриття підприємств, дефіцит цілої низки товарів, але з радістю повідомляють про складну економічну ситуацію в ЄС та США.

Заступник голови Ради безпеки РФ і колишній президент Дмитро Медведєв у своєму Telegram запропонував росіянам: “поки паровоз їхньої економіки послуг і цифрових валют летить у стіну на всіх парах. Усміхайтеся, панове, усміхайтеся”. За широкими усмішками російська влада не помічає ані десятків тисяч убитих російських солдатів, ані розвал власної економіки.

З такою самою посмішкою вони здатні піти на черговий самогубний крок – скоротити постачання газу до ЄС. Для цього можна знайти приводи. Наприклад, днями стало відомо, що “Газпром” скоротив постачання газу Північним потоком на 40%. Замість 167 млн кубів на добу прокачуватимуть лише 100 млн кубів. Таке суттєве падіння Росія пояснила санкціями. Мовляв, німецька компанія Siemens не може вчасно відремонтувати компресорну станцію. Ввели санкції – самі винні.

І якщо Росія піде на це, то напередодні опалювального сезону і найближчим часом. Інакше цей захід не має жодного сенсу: вже за кілька років ситуація настільки зміниться, що загроза відключення постачання вже перестане лякати європейців. ЄС уже підписали угоду про постачання газу з Ізраїлем, почали інвестувати гроші у будівництво терміналів для зрідженого газу. Швидко російський газ не замінити, але у перспективі кількох років – цілком реалістично.

Читайте також:  Популярний канал покаже серіал про історію кохання на курорті Прикарпаття

“Такий сценарій можливий. Ба більше, найімовірніше, повної зупинки транспортування з ініціативи “Газпрому” не буде. Але росіяни спекулюватимуть на темі зупинення постачання російського газу, щоб вимагати зняття санкцій на сервісне обслуговування”, – розповідає OBOZREVATEL ексдиректор з інтегрованих комунікацій “Нафтогазу” Максим Білявський.

Цілком можливо, що скорочення поставок по “Північному потоку” це лише репетиція. Спроба змусити ЄС скасувати санкції щонайменше щодо сервісних компаній, до яких належить і Siemens. І хоча Білявський вважає, що вірогідно “Газпром” за власним бажанням не різатиме курку, яка несе золоті яйця, у задумах РФ можуть бути й інші сценарії.

Наприклад, поставити ЄС перед вибором: або скасовувати хоча б частину санкцій, або залишитися в опалювальний сезон без газу. Президент РФ Володимир Путін не відрізняється вмінням аналізувати ризики та оцінювати готовність партнерів до протидії його погрозам. Отже, цілком можливо, що РФ розраховуватиме на те, що ЄС швидко здасться, але через масштабну енергетичну кризу вони прийдуть до енергетичної незалежності.

У ЄС ситуацію розуміють далеко не всі
Єврокомісія останнім часом демонструє чітке розуміння ситуації. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, наприклад, 15 червня була присутня на підписанні угоди з Ізраїлем про постачання газу до Європи. Також Єврокомісія відкрито підтримує швидкий вступ України до ЄС.

А от Німеччина такого розуміння поки що не досягла, вважає ексдиректор департаменту “Нафтогазу”. На відсутність такої готовності вказує не лише відмова канцлера Олафа Шольца оперативно постачати Україні озброєння, а й спроби зберегти економічні зв’язки.

“Не всі європейські партнери переконалися в істинному обличчі росіян. Точно переконався – офіс Єврокомісії. Тут ілюзій немає, вони чітко розуміють, хто такі росіяни, і відповідно ми бачимо і заяви, і кроки, зокрема і в контексті майбутнього членства України в ЄС. Єврокомісія та єврокомісари підтримують нашу державу, у тому числі і на шляху членства в ЄС”, – каже Білявський.

Читайте також:  “Демонстрував свій oгoлeний cтaтeвий opгaн і…”: Депутата затримали за poзбeщeння дітей.

І поки європейські чиновники продовжують доводити: про газове ембарго навіть не йдеться, Росія, ймовірно, самостійно готується запровадити своє “ембарго”. Здається, в заяви пропаганди про те, що від санкцій страждають не росіяни, а європейці, повірила і сама російська влада.

Хоча насправді газове ембарго може фактично позбавити РФ бюджету. Доходи Росія отримує здебільшого від продажу сирої нафти (46 млрд євро в 2022-му), майже вдвічі менше надходжень – від газу, що експортується трубопроводами (24 млрд євро), а решта доходів надходять від продажу нафтопродуктів (13 млрд), зрідженого природного газу (5,1 млрд) і, нарешті, вугілля (4,8 млрд).

Нафтове ембарго вже вдарило по енергетичній галузі РФ. Відмова від постачання газу до ЄС може назавжди поховати бюджет агресора. Проте російську владу, здається, економічний добробут власної країни не цікавить.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.