Українці зобов’язані доплатити податки за частину доходів: усіх перевірять по-новому, за витрати доведеться відповісти
Українці в 2022-му пройдуть нову податкову перевірку: враховуватимуть не лише доходи, а й витрати. Якщо чиновники виявлять невідповідності, доведеться доплатити 19,5% з різниці. Про те, які доходи зобов’язані декларувати українці та з чого потрібно сплатити податок, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
Як перевірятимуть?
Уже в січні Кабінет міністрів може показати непрямі методи податкового контролю. Простіше кажучи, податківці перевірять витрати, а потім можуть поставити запитання: де ви взяли гроші на купівлю квартири, як змогли відкрити депозит у банку, за що придбали автомобіль.
І йдеться не лише про нове майно. У разі продажу старого можуть виникнути питання. Якщо ви отримували високу сіру зарплату та накопичили на житло, за нього мають бути сплачені податки у межах податкової амністії (про це пізніше).
І сказати податківцям, що ви начебто накопичили з білої зарплати, також не вдасться. У базах даних зберігається інформація з 1995 року про всі білі доходи. І якщо вони менші за витрачену суму, доведеться доплатити прибутковий податок з різниці.
А що із сірими доходами?
До вересня 2022 року є можливість заповнити нульову декларацію та пройти податкову амністію. Вона дозволить вивести з тіні все, що колись заробили та не стали декларувати. Розмір податку буде меншим за звичайний (загальний прибутковий податок становить 18,5%, ще 1,5% – військовий збір). Так, заплатити треба:
з нерухомості, валюти, прав інтелектуальної власності, прав на майно юросіб, авто потрібно буде сплатити податок 5%;
з решти власності доведеться сплатити податок 10%;
якщо гроші витратили на купівлю ОВДП, то доведеться заплатити податок 2,5%;
всі легалізовані гроші потрібно покласти в банк щонайменше на рік;
За які прибутки потрібно доплатити?
Українці і в 2022-му, і до цього зобов’язані подавати податкові декларації та сплачувати податки з додаткових доходів (крім зарплати). Робити це потрібно у податковій за місцем реєстрації. Отже, потрібно повідомити (і заплатити) про такі доходи (згідно з Податковим кодексом):
від незалежної професійної діяльності (наприклад, такий податок сплачують перукарі, які надають послуги поза роботою);
якщо отримали дохід від свого роботодавця (наприклад, за послугу);
за іноземний дохід;
якщо заробляли на оренді майна;
дохід від інвестиційного прибутку;
за спадок;
за подарунки;
за прощений борг (кредит), якщо його розмір вищий за 25% мінімалки;
якщо за рік продати продукцію тваринництва у розмірі від 50 мінімалок;
якщо отримати благодійну допомогу (нецільову);
від продажу нерухомості
Шукайте деталі в групі Facebook