facebook

“Штам “Дельта” вкидає людину у “психічну пастку”, медики заявляють про божевілля і суїциди”: лікарі про небезпеку вірусу

Штам “Дельта” тотально домінує в Україні. Медики відчайдушно протистоять вірусу, але він постійно проявляє себе з новою підступністю. Лікарі інформують населення про потенційні загрози, котрих варто очікувати від подальшого поширення штаму “Дельта”.

Як повідомляє “Ukrinform“, під час пандемії можуть з’явитися симптоми психічних розладів або загостритися вже наявні.

Під час минулих епідемій науковці фіксували у населення депресії, тривоги, посттравматичний стресовий розлад або ПТСР (це хронічне порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події), панічні атаки, суїцидальні думки та суїцидальні дії.

У ході вивчення впливу епідемії коронавірусу на психічне здоров’я людини, було проаналізовано 19 досліджень, проведених у Китаї, Іспанії, Італії, Ірані, США, Туреччині, Непалі й Данії.

В результаті у людей виявили симптоми: психологічного дистресу (до 38%), тривоги (до 50,9%), депресії (до 48,3%) та ПТСР (до 53,8%).

Фактори ризику, які впливають на появу вищезазначених симптомів:

● жіноча стать;

● вік ≤ 40 років;

● статус безробітного (-ої) або студента (-ки);

● наявність хронічних чи психічних захворювань;

● постійне користування соціальними мережами та перегляд новин щодо коронавірусу.

При цьому люди під час епідемії найбільше схильні відчувати наступні страхи:

● захворіти і померти;

● відвідувати заклади охорони здоров’я;

● неможливості працювати під час ізоляції;

● перебування на карантині;

● втрати близьких чи розлуки з близькими;

● повторення досвіду, вже пережитого під час епідемії.

Крім того, людину не залишає відчуття безпорадності, нудьги, самотності й депресії через ізоляцію.

Після перебування на карантині може виникнути стрес, з’явитися дратівливість, безсоння, ознаки депресії та посттравматичного розладу. Проте головним чином на появу стресу впливає тривалість карантину.

Дистанційна робота сприяє низькій фізичній активності та нездоровому харчуванню. Також зменшується “живе” спілкування з колегами.

Читайте також:  "Вірус позбавив людство останньої надії, агресивна хвороба вражатиме знову і знову": лікар про властивості штаму "Омікрон"

Науковці виявили, що жінки і ті, хто працює вдома та отримують низький прибуток, мають мінімум на два психічних чи фізичних симптоми більше. Водночас у тих із них, хто має дітей, фіксують більше симптомів психічних розладів.

Натомість зручне та затишне робоче місце не лише створює комфортні умови для роботи, підвищує мотивацію працівника, а й має позитивний вплив на психічний стан людини і зменшує психічні розлади.

Дослідники виявили цікаві факти про вплив виду з вікна на психічне здоров’я. Так, у працівників, які мають можливість вийти у парк чи на балкон або дивитися у вікно на зелені насадження чи водойми, спостерігався більш позитивний настрій та нижчий рівень депресії й тривоги.

Частота контакту з природою позитивно впливає на підвищення рівня самооцінки, задоволеності життям та суб’єктивним щастям і зниженням рівня депресії, тривоги й самотності.

Дослідники з’ясували, що погодні умови не впливають на психічне здоров’я під час карантину. В цей час позитиву додають багато прогулянок на свіжому повітрі.

Важливим для стану психічного здоров’я виявилася соціальна складова. Так, наприклад, психічне здоров’я людей старшого віку було краще, ніж у інших.

Можливо тому, що ми намагаємося приділити більше уваги близьким літнього віку, показати їм, що ми не байдужі до їхніх проблем, що вони нам потрібні й як ми тепло до них ставимося.

Натомість у дітей, які відчувають себе самотніми, частіше проявляється тривога та депресія. У них можуть спостерігатися апатія, труднощі з концентрацією уваги, порушення сну тощо.

Крім того, під час пандемії збільшився рівень сімейного насильства та ризик суїциду. Наявність вдома зброї підштовхує молодих людей до вчинення самогубства.

Протягом 14-90 днів після діагнозу COVID-19 уперше діагностують психічний розлад у 5,8% випадків: тривожний розлад – 4,7%, безсоння – 1,9%, депресивний розлад – 1,7% тощо.

Читайте також:  "Вірус добереться до кожного, бактеріологічна інфекція почала руйнувати легені": лікар про штам "Омікрон"

Люди із психічними розладами на 65% більше ризикують захворіти на COVID-19, ніж інші.

Після коронавірусного захворювання фахівці виявляють:

● депресивні симптоми (35%), тривогу (28%), симптоми ПТСР (до 12%), сплутаність та порушення свідомості (до 22%).

Насамперед, важко доводиться людям, які вже мають проблеми з психікою. Самотність, ізоляція, зменшення соціальної підтримки, погіршення доступу до лікування, зменшення активностей – мають на них значний вплив.

Ці фактори часто призводять до:

● підвищення рівня депресії та тривоги;

● загострення симптомів розладів харчової поведінки;

● психотичних симптомів, у тому числі маячні ідеї (хворобливі уявлення, хибні висновки тощо) щодо зараження;

● ризику збільшення самопошкодження.

Важливою групою людей, які потребують уваги, є звичайно лікарі. Через свою професійну діяльність, невіддільною частиною якої вже впродовж кількох років є COVID-19, лікарі більше за представників інших професій схильні до проблем із психічним здоров’ям.

Результати 13 наукових досліджень за участі 33062 медичних працівників (2020 рік) виявили у 23,2% з них тривожні розлади, у 22,8% – депресивні розлади, а у 38,9% – безсоння.

При цьому медики, які безпосередньо надають допомогу пацієнтам з COVID-19, мають вищий ризик симптомів депресії, тривоги, безсоння та дистресу.

Фахівці Міждисциплінарного аналітичного центру соціально-економічного добробуту та психічного здоров’я КНУ імені Тараса Шевченка опитали в Україні медичних працівників, щоб оцінити вплив їхнього психічного здоров’я на здатність виконувати свою роботу.

Результати показали: у понад 70% опитаних страх, занепокоєння та стрес, спричинені пандемією коронавірусу, негативно вплинули на їхню фізичну здатність до праці.

Отже, стрес та пов’язані з ним психічні розлади спричиняють справжню загрозу для держави, впливаючи на спроможність людини до продуктивної праці, що надалі матиме невтішні наслідки для економіки та ін.

Читайте також:  Після відпочинку на лікарняне ліжко: На популярному українському курорті зафіксували небезпечну інфекцію

Тому намагайтеся бути у гарному настрої, пам’ятайте, що ваша робота має приносити задоволення, позитивно сприймайте все, що відбувається у вашому житті, та насолоджуйтеся кожним радісним моментом – ці основні прості правила допоможуть вам зберегти своє психічне здоров’я.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.