facebook

Україна “червоніє”: як зміниться карантин та які бонуси чекають на вакцинованих. Повна інструкція

З 15 жовтня в Україні з’явиться перший “червоний” регіон – через погіршення ситуації з коронавірусом найжорсткіші обмеження вводять у Херсонській області. Проте карантин зачепить не всіх, а тільки тих українців, які не пройшли вакцинацію від COVID-19.

Карантин стосуватиметься тільки українців, які не пройшли вакцинацію від COVID-19


Які правила діють у “червоній” зоні, куди не пустять без COVID-сертифіката, чи можна буде ходити в ресторани і спортзали? OBOZREVATEL відповідає на головні питання.

Що сталося?
З початку вересня кількість хворих на COVID-19 і госпіталізованих у країні стрімко зростає – якщо в червні лікарі фіксували по 500-700 нових випадків щодня, то зараз ця цифра перевалила за 16 тисяч. Таких високих показників не було з квітня.

З 15 жовтня першою в “червону” зону перейде Херсонська область. Але далі – гірше: згідно з прогнозами центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки, незабаром жорсткий карантин можуть ввести ще в чотирьох областях – Сумській, Донецькій, Житомирській та Харківській.

Секретар РНБО Олексій Данілов спрогнозував, що пік захворюваності очікується в кінці жовтня. А кількість хворих може на третину перевищити торішні максимальні показники. “Ми в МОЗ очікуємо пікові навантаження на систему – від середини листопада до середини грудня цього року. Це буде піковий період, коли буде максимальне навантаження на систему охорони здоров’я”, – розповів головний санлікар Ігор Кузін.

Які обмеження введуть у “червоній” зоні?
У разі найжорсткішого рівня епідеміологічних обмежень забороняються всі масові заходи. Заклади громадського харчування можуть працювати тільки навинос, ТРЦ та інші розважальні заклади повинні бути закриті. Це ж саме стосується ринків, спортзалів, басейнів, фітнес-центрів, готелів і навіть закладів освіти.

Дозволено відвідувати лише банки, АЗС, ветеринарні клініки та магазини, аптеки, продовольчі крамниці. За такими правилами країна жила з лютого 2021-го.

Читайте також:  ВООЗ закликала країни більше не вводити карантин

Що зміниться порівняно з минулим карантином?
Головна новація осіннього локдауну – “зелені” COVID-сертифікати, завдяки яким вакциновані громадяни зможуть уникнути практично всіх карантинних обмежень. Документ можна згенерувати в застосунку Дія, однак тільки після введення двох доз вакцини.

Які привілеї отримають вакциновані? Завдяки наявності документа про щеплення українці зможуть безперешкодно відвідувати:

заклади громадського харчування – кафе, ресторани, бари;

торгові центри та магазини одягу;

масові заходи – концерти, виставки, ярмарки;

спортивні зали, басейни, фітнес-центри;

салони краси та перукарні;

що ж стосується громадського транспорту, то, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, пасажири зможуть їздити без сертифіката навіть у разі карантину.

Крім того, з 21 жовтня також почнуть діяти нові правила користування транспортом, який здійснює міжрегіональні перевезення, – це поїзди, автобуси, літаки. Ось документи, необхідні для пересування “червоними” областями:

які підтверджують отримання повного курсу вакцинації;

міжнародний, внутрішній або іноземний сертифікат про повний курс вакцинації;

негативний ПЛР-тест або експрес-тест на антиген, зроблений не пізніше ніж 72 години тому.

А що зі школами та інститутами?
Вони продовжать роботу в “червоній” зоні, однак за однієї умови – якщо 100% персоналу матиме “зелений” сертифікат вакцинації. Ті навчальні заклади, де більшість викладачів не вакцинувалася, закриють. Це не зачепить дитячі садки та молодші класи школи (1-4) – вони залишаться на очному навчанні.

Але навіть якщо всі вчителі в закладі освіти вакциновані, можливі винятки. Як каже Віктор Ляшко, якщо одна дитина захворіє на коронавірус – на самоізоляцію піде весь клас. Закриють школу – якщо класів із хворими буде понад 50%.

А купити сертифікат не можна?
Як це було і з ПЛР-тестами, є люди, які намагаються отримати документ нелегально, – фейкові сертифікати вже заполонили чорний ринок, а недобросовісні “бізнесмени” наживаються на здоров’ї українців. Тому тепер влада має намір посилити покарання за підробку і навіть використання липового COVID-документа.

Читайте також:  У мера Тернополя підтвердили COVID-19

Згідно з проєктом закону, Кримінальний кодекс можуть доповнити новою статтею – 321-3. Покарання пропонують ввести такі:

за використання завідомо підробленого документа, який підтверджує факт вакцинації – штраф від 17 до 34 тисяч гривень або обмеження волі на строк до 2 років;

за внесення медпрацівниками завідомо неправдивих даних у медичні документи, що стосуються особливо небезпечних хвороб – штраф від 34 до 68 тисяч гривень або позбавлення волі на строк до 2 років із позбавленням права обіймати певні посади на строк від 1 до 3 років;

виготовлення підроблених документів, які підтверджують вакцинацію від особливо небезпечних хвороб, з метою збуту – від 85 до 170 тисяч гривень або позбавлення волі на строк до 3 років.

А в інших країнах ввели обмеження?
Так, багато європейських країн уже кілька місяців використовують систему обмежень для невакцинованих громадян. І в МОЗ не приховують, що перед новим карантином у відомстві ретельно вивчили досвід інших держав.

Одним із перших запустив систему COVID-сертифікатів Ізраїль. Їх ввели ще в кінці лютого 2021-го для того, щоб щеплені громадяни змогли відвідувати ресторани та спортивні заходи. Однак пізніше документи скасували, досягнувши високих показників із вакцинації.

У Німеччині ще з 23 серпня невакциновані повинні здавати тест на COVID-19, щоб відвідати перукарні, салони краси, фітнес-клуби, готелі, лікарні, будинки для літніх людей, кафе, ресторани, бари та кінотеатри.

В Італії з 6 серпня без документа про щеплення не можна відвідувати масові заходи, бари, фітнес-клуби, басейни, парки розваг. У разі порушення цього правила доведеться заплатити штраф від 400 до 1000 євро.

У Франції також діють привілеї для вакцинованих громадян – так званий санітарний паспорт дозволяє ходити в ресторани і кафе, користуватися міжрегіональним транспортом, відвідувати ярмарки і музеї. Без вакцинації потрапити в такі заклади неможливо.

Читайте також:  Чехія з понеділка пом'якшує карантин: Що зміниться

Ще суворіші правила в Литві. Без “паспорта можливостей” громадяни не можуть потрапити в магазини з товарами не першої необхідності, торгові центри, на ринки, якщо їхня площа перевищує 1500 квадратних метрів, в кафе і ресторани. Також заборонено відвідування салонів краси, спортклубів і масових заходів за участю понад 500 осіб.

У транспорті “паспорт можливостей” не потрібен – таке правило діє і в Україні. А ось студенти вишів можуть відвідувати заняття тільки з документом про вакцинацію. Ті, в кого його немає, повинні регулярно тестуватися.

Що в підсумку?
Україна як і раніше посідає у світі позиції лідера із захворюваності на COVID-19. Тільки за останню добу в країні було зафіксовано понад 16 тисяч нових випадків коронавірусу. Вакцинація – єдиний захід, що дозволить уникнути нового спалаху. До того ж, чергова хвиля вже наочно показала ефективність щеплень – у реанімаціях немає пацієнтів, які встигли пройти повний курс імунізації. Навіть якщо такі громадяни хворіють, то набагато легше переносять інфекцію. Вони не вмирають і не страждають від наслідків COVID-19.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.