facebook

Україну чекає новий спалах COVID-19? Що відомо про штам Дельта, які симптоми і хто під загрозою

Майже в половині країн світу, зокрема і в Україні, виявили новий штам коронавірусу Дельта. Він небезпечніший, агресивніший та смертоносніший. Цілком імовірно, що незабаром він спровокує нову хвилю епідемії.OBOZREVATEL з’ясував, чим небезпечний новий штам, чи працює проти нього вакцина і чи загрожує країні черговий локдаун.

Що відомо про Дельта-штам?
Дельта (B.1.617.2) – це новий варіант SARS-CoV-2, який вперше виявили в Індії восени 2020-го. У сутності, це той самий індійський штам, однак віднедавна ВООЗ не використовує географічного найменування геномів коронавірусу.

У деяких країнах цей варіант коронавірусу активно витісняє інші різновиди, демонструючи велику заразність. Наприклад, так зараз відбувається в Росії. За даними НАН України, частка штаму Дельта в РФ становить близько 72%. У Московській області кількість госпіталізацій зростає вже майже місяць на 40% щотижня. Для порівняння, в Україні цей показник під час останнього спалаху не перевищував 30%.

Чим відрізняється від інших штамів?
Новий варіант коронавірусу поширюється значно швидше, ніж усі інші. Згідно з дослідженнями Публічного центру здоров’я Англії, інфікування збільшилося на 67% порівняно з британським штамом. Зростає і кількість госпіталізацій – пацієнти з Дельтою потрапляють до лікарень у 2,26 разів частіше.

Водночас експертка ВООЗ Марія ван Керкхове зазначає, що зараження цим варіантом збільшує ризик госпіталізації, проте доказів того, що новий штам смертоносніший, поки немає.

Вакцина більше не працює?
Поки незрозуміло. Але крім швидкості поширення новий варіант коронавірусу здатний частково уникати природного та вакцинного імунітету. Це означає, що одного COVID-щеплення може бути недостатньо для повного захисту.

22 червня компанія AstraZeneca з посиланням на власні дослідження підтвердила, що її розробка ефективна проти мутованих штамів. А ось Національна служба охорони здоров’я Великобританії не відкидає можливість зараження після щеплення Pfizer та AstraZeneca. Проте ці препарати на 90% захищають від госпіталізації пацієнтів зі штамом Дельта.

Читайте також:  "Перші два тижні їжа снилася": як прикарпатець Любомир Веселовський за півроку схуд на 70 кілограмів

Крім того, нещодавнє дослідження Public Health England оцінює падіння ефективності вакцини щодо нового штаму приблизно на 17% після одного щеплення та на лічені відсотки – після введення двох доз.

“Цей варіант коронавірусу заразніший. Він становить небезпеку для нещеплених найбільшою мірою. Для перехворілих і тих, хто щеплений одиничною дозою, звичайно, ризики нижчі, ніж у невакцинованих. Ті, хто зробив щеплення другою дозою, теж можуть відчути його на собі, але значно меншою мірою, ніж попередні групи. Проте все ж вакцини рятують від тяжкого перебігу захворювання. Нещеплені з більшою ймовірністю захворіють важче, ніж щеплені навіть однієї дозою”, – розповів OBOZREVATEL лікар-анестезіолог Борис Бриль.

Які симптоми у нового штаму?
Поки що науковці не змогли скласти повний список симптомів нового штаму – занадто мало інформації та досліджень. Проте фахівці з Великобританії вважають, що симптоматика нового типу COVID-19 трохи відрізняється від його попередніх версій. Зокрема, у пацієнтів більше не спостерігається втрата запаху.

Ось основні прояви Дельта-варіанта COVID-19:

головний біль;

нежить;

біль у горлі;

діарея;

нудота й блювота;

втрата апетиту;

біль у суглобах;

порушення слуху;

важкі шлункові розлади;

утворення тромбів, що призводять до гангрени.

“Щодо специфічних клінічних проявів Дельти, то вони практично такі самі, як і в інших варіантів. Відзначається лише, що один із перших симптомів – головний біль, болі в горлі. Але це не означає, що жар та інші симптоми зникли”, – додає Бриль.

Україна на порозі нового спалаху?
В Україні дійсно можливий новий спалах коронавірусу. І в країні вже виявили перші випадки зараження штамом Дельта – у 66-річної жінки та її дитини, сім’я недавно повернулася з Росії. У НАН зазначають, що новий штам може поширитися країною швидше, ніж у сусідній РФ, і мати важчі наслідки.

Читайте також:  Порно на парі: у Львові студенти зайнялися сексом під час дистанційного навчання (відео)

Як повідомили в Офісі президента, МЗС та МОЗ незабаром повинні вирішити, чи треба встановлювати додатковий контроль і обмеження між Україною та країнами, де стрімко поширюється штам Дельта.

За словами глави МОЗ Віктора Ляшка, влада готується до приходу Дельти, нарощуючи темпи вакцинації.

“Зараз ми як готуємося: шляхом вакцинації нашого населення. Зараз в Україні в наявності 2 628 000 доз вакцини, ми нарощуємо масштабну кампанію з імунопрофілактики, яка зростатиме щодня”, – зазначив він.

А голова Комітету ВР з питань здоров’я нації Михайло Радуцький запропонував посилити карантинні обмеження для стримування нового COVID-штаму. Зокрема, йдеться про такі заходи:

Повернути обов’язкове ПЛР-тестування на кордоні;

Посилити контроль за карантином;

Максимально прискорити вакцинацію;

Посилити аналітичну роботу;

Продовжити інтенсивну підготовку опорних лікарень до четвертої хвилі.

Крім того, секретар РНБО Олексій Данілов не відкидає, що незабаром влада може закрити авіасполучення з країнами, де фіксуються спалахи нового штаму. Зокрема, з Росією, Великою Британією та Індією.

Як не захворіти на Дельта-штам?
Тут діють стандартні правила – дотримання дистанції, використання масок, дезінфекція рук, а також часте провітрювання приміщень. Крім того, важливо уникати подорожей і масових скупчень. Ну й головне – надійний захист від коронавірусу дає тільки вакцинація.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.