facebook

Що таке тероризм та як врятувати себе та близьких при загрозі теракту

 

 

Повідомлення про теракти в українському інформаційному середовищі лунають регулярно. На жаль, агресія Російської Федерації триває не лише на Донбасі. Та й не лише Росії – до тероризму та захоплення заручників можуть вдатися люди, з війною ніяк не пов’язані. Всього кілька тижнів тому країну сколихнув випадок захоплення автобуса у Луцьку.


Служба безпеки України упродовж першого півріччя 2020 року заборонила в’їзд на територію України 128 іноземцям, які є членами чи прихильниками міжнародних терористичних організацій.

Наразі разом з Офісом Генерального прокурора СБУ здійснює екстрадиційну перевірку 37 іноземних бойовиків-терористів. Всі вони перебували у міжнародному розшуку за лінією Інтерполу і були затримані на території України. Переважна більшість затриманих є громадянами Російської Федерації, інші – громадянами Таджикистану, Узбекистану, Єгипту, Лівану та Казахстану.

Ще двоє іноземців, котрі переправляли через Україну бойовиків для «ІДІЛ» і здійснювали фінансування терактів, вже засуджені до більш ніж 10 років ув’язнення за ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 258-5 та ч.1 ст.263 Кримінального кодексу України.

Також у Києві було затримано громадянина РФ, який брав участь у діяльності «ІДІЛ» в Сирії. Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді екстрадиційного арешту.

У цей же період СБУ виявила та затримала трьох іноземців, які організували етнічну злочинну групу та планували здійснювати незаконне переправлення іноземців через державний кордон України. Щодо іноземців прийнято рішення про примусове повернення до країни походження.

Боротьба з міжнародним тероризмом супроводжується вилученням з незаконного обігу зброї, боєприпасів, техніки, задіяної у фальсифікації документів. Наприклад, за перше півріччя були вилучені 340 підроблених паспортів іноземців, 5 одиниць зброї та 156 боєприпасів до неї тощо.

На жаль, ніхто не може бути застрахованим від цього жахіття.Та якщо ви вже потрапили в халепу, що тоді робити? Спробуємо розібратися.

Тероризм – суспільно небезпечна діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників, підпалів, убивств, тортур, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров’я ні в чому не винних людей або погрози вчинення злочинних дій з метою досягнення злочинних цілей.

Тероризм, як злочинна (терористична) діяльність, також, охоплює:

  • планування, організацію, підготовку та реалізацію терористичних актів;
  • підбурювання до вчинення терористичних актів, насильства над фізичними особами або організаціями, знищення матеріальних об’єктів у терористичних цілях;
  • організацію незаконних збройних формувань, злочинних угруповань (злочинних організацій), організованих злочинних груп для вчинення терористичних актів, так само як і участь у таких актах;
  • вербування, озброєння, підготовку та використання терористів, тобто осіб, які беруть участь у терористичній діяльності;
  • пропаганду і поширення ідеології тероризму;
  • проходження навчання тероризму;
  • виїзд з України та в’їзд в Україну з терористичною метою;
  • фінансування та інше сприяння тероризму.

терорист – особа, яка бере участь у терористичній діяльності;

Відповідальність осіб, винних у терористичній діяльності

Особи, винні в терористичній діяльності, притягаються до кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому законом. (статті 258, 2581, 2582, 2583, 2584, 2585 Кримінального кодексу України).

Непокора або опір законним вимогам військовослужбовців, посадових осіб, які беруть участь у проведенні антитерористичної операції, неправомірне втручання в їх законну діяльність тягнуть за собою відповідальність, передбачену законом. (стаття 342 Кримінального кодексу України) (стаття 23 Закону України «Про боротьбу з тероризмом»).

Є кілька порад, які розробили правоохоронці та спецслужби. Елементарні, однак можуть врятувати вам та іншим життя.

  1. Якщо знаєте безпечний маршрут і можете їм швидко покинути небезпечне місце – тікайте. Киньте свої речі та тікайте. Візьміть з собою інших людей. Попереджайте зустрічних про загрозу. Тримайтеся якомога далі від дверей і вікон. Якщо почалася стрілянина – миттєво подайте на землю, прикривайте голову руками, відвертайтеся в інший бік. Не рухайтеся. Якщо це безпечно, спробуйте знайти укриття. Як тільки опинетеся в безпеці – телефонуйте в поліцію. Якщо йде контртерористична операція, не біжіть назустріч співробітникам спецслужб, щоб вони не прийняли вас за злочинця. Ідіть до них спокійно, уникайте різких рухів. Тримайте руки так, щоб їх було видно (французи рекомендують підняти їх), щоб вас не прийняли за терориста.
  2.  Якщо безпечно втекти не виходить – ховайтеся. Лягайте на підлогу, по можливості – подалі від вікон, дверних пройм і відкритих просторів. Підійде будь-яке сховище, але якщо можете вибирати – пошукайте товсту металеву опору або міцну стіну (наприклад, товсту бетонний або зроблену з кількох шарів цегли). Пам’ятайте, що кулі пробивають скло, цеглу, дерево і метал. Визначте, де недалеко від вашого укриття знаходяться виходи. Якщо це можливо і безпечно – забарикадуйтеся в укритті, відійдіть від дверей (так рекомендують французи). Британські ж спецслужби нагадують, що в будь-якому укритті важливо не перекривати собі шляхи до відступу. Не кричіть, вимкніть звук і вібрацію в мобільному телефоні. Якщо ви вдома або в приміщенні – вимкніть світло і відключіть всю техніку, яка може шуміти.
  3.  Вибирайте самі, чи давати відсіч террористам. Якщо у вас немає спеціальної підготовки – краще не «геройствувати». «За відсутності спеціальної підготовки не намагайтеся самостійно знешкодити терористів, утримайте від цього сусідів». Атакувати нападаючого тільки в крайньому випадку, якщо нічого більше не залишається. Варто також знайти предмети, які можна використовувати як зброю і об’єднатися, якщо можливо, з іншими людьми.
  4. Якщо вас взяли в заручники – не чиніть опір. Намагайтеся не шуміти і не робити різких рухів. Не дивіться злочинцям в очі, не ведіть себе зухвало. Дотримуйтесь їхніх вимог. Якщо вам потрібна медична допомога – говоріть спокійно і коротко, нічого не робіть, поки не отримаєте дозволу від залочинців. Спостерігайте і слухайте. Не дайте ослабнути свідомості: тренуйте пам’ять, відчувайте час. Якщо це можливо і безпечно – займіться фізичними вправами. Дізнайтеся у охоронців, чи можна читати, писати, користуватися засобами особистої гігієни. Спробуйте встановити контакт із терористами. Не обговорюйте з іншими заручниками приналежність терористів. У разі, якщо спецслужби почнуть операцію зі звільнення заручників, лягайте на підлогу обличчям вниз, закривайте голову руками i не рухайтеся.
  5. Як тільки ви опинитеся в безпеці – повідомте про те, що сталося, поліцію. Якщо ви були серед заручників – запам’ятовуйте подробиці нападу в найдрібніших деталях. Спецслужбам буде важливо знати, де конкретно знаходяться терористи, де ви їх востаннє бачили, скільки їх було, у що вони були одягнені і чим озброєні. Також важливо донести інформацію про будову, чи є всередині поранені, скільки всередині заручників, де знаходяться входи і виходи. Не повідомляйте в соцмережах про дії спецслужб, не поширюйте чутки і неперевірену інформацію. Багато терактів можна попередити завдяки пильності громадян.  Якщо ви виявили підозрілий предмет і господаря немає поруч – обов’язково повідомте поліцію. Камуфляжем для вибухових пристроїв часто слугують звичайні сумки, пакети, коробки, іграшки. Не чіпайте, не ріжте і не пересувайте предмети. Зафіксуйте час виявлення. Дочекайтеся прибуття поліції. Поясніть дітям, що підозрілі предмети можуть бути небезпечними.

Як виявити терориста:

Терористи зазвичай діють потайки, при цьому намагаються не потрапляти на очі ні правоохоронним органам, ні простим громадянам. Але їх діяльність цілком може здатися підозрілою. Якщо ознаки дивної поведінки не знаходять пояснення, негайно повідомте про це в силові структури. Будьте уважні, постарайтеся запам’ятати прикмети цих людей, особливі риси їхніх облич, одяг, імена, можливі шрами і татуювання, особливості мови та манеру поведінки, тематику розмов тощо. Не намагайтеся їх зупиняти самі, інакше ви можете стати їх першою жертвою.

Слід звертати увагу на наступне:

  • На підозрілих осіб, які підкреслено непримітні, яких ніщо не виділяє, але разом із тим чимось дивних.
  • На невеликі групи людей, що зібралися з визначеною метою, можливо, агресивно налаштованих.
  • З якою метою здаються або знімаються квартири, підвали, підсобні приміщення, склади, навколо яких спостерігається підозріла активність.
  • На підозрілі телефонні розмови.

У випадку, якщо ви помітили щось таке, що викликає підозру, проявіть наполегливість у проясненні ситуації, при необхідності залучіть близьких і знайомих, сусідів. Деякі безпечні громадяни можуть сказати, що це параноя. Ні, це пильність, що є загальноприйнятою у всіх розвинених країнах світу.

Перша допомога у випадку поранення

У випадку, якщо ви отримали поранення, спробуйте самі собі перев’язати рану хусткою, рушником, шарфом, шматком тканини. Зупиніть кровотечу притисненням вени до кісткового виступу або накладіть пов’язку, що давить, використовуючи для цього ремінь, хустку, косинку, смугу міцної тканини.

Надайте допомогу тому, хто поруч із вами і знаходиться у більш важкому стані. Рани бувають різані, колоті, вогнепальні, опікові, укушені. Зазвичай при пораненні відзначається різної інтенсивності кровотеча. Тому при наданні першої допомогу слід зупинити кровотечу.

При артеріальній кровотечі кров яскрава, червона, спливає з артерії фонтаном. У випадку сильної кровотечі на кисті або передпліччі, необхідно максимально зігнути ліктьовий суглоб; при кровотечі на стопі і гомілці – зігнути ногу в колінному суглобі. При артеріальній кровотечі на стегні – накласти джгут (закрутку) на нозі нижче паху; на плечі – джгут трохи нижче плечового суглоба. При венозній кровотечі кров витікає рівномірним струменем темного або майже чорного кольору. Для зупинки цієї кровотечі досить максимально високо підняти вгору кінцівку і накласти тугу пов’язку.

Після зупинки кровотечі краї рани треба змастити розчином йоду або зеленкою, прикрити рану марлевою серветкою або чистою ганчіркою і накласти пов’язку із бинта, шматка матерії або пояса.

Біль при пораненні може призвести до шокового стану потерпілого. У цьому випадку крім зупинки кровотечі необхідно:

– покласти або посадити потерпілого так, щоб його руки і ноги були трохи підняті;

– використовувати знеболюючі засоби;

– закутати потерпілого, щоб забезпечити максимальне тепло.

При наданні першої допомоги у випадках поранення категорично не можна:

– промивати рану;

– витягати будь-які чужорідні тіла;

– класти в рану вату, змочену йодом.

В екстрених випадках можна просто взяти шматок відносно чистої тканини (носовичок, шматок сорочки тощо), покласти його в рану і міцно притиснути рукою, тримаючи так постійно під час транспортування до лікувального закладу.

На невеликі опікові рани слід накладати тришарову пов’язку, змочену за можливістю розчином фурациліну. Пов’язку необхідно прибинтувати до ураженого місця. Вона присохне, але відривати її не можна, вона буде сама відходити від рани під час заживання.

При пораненні в голову потерпілого укладають горизонтально, забезпечують спокій. Треба враховувати, що пораненню в голову зазвичай супроводжується струсом мозку. Рану голови (виключаючи поранення обличчя) краще не чіпати. У разі отримання поранення в обличчя слід затиснути рану стерильним тампоном, серветкою або хусткою. Для порятунку життя пораненого в голову необхідна кваліфікована медична допомога.

При пораненнях хребта постраждалого необхідно знерухомити і безболісно укласти. Після цього потерпілого не слід чіпати до прибуття медиків. У разі зупинки дихання і серця потерпілому слід провести непрямий масаж серця і штучне дихання. Самостійне транспортування такого пораненого не рекомендується.

Надзвичайно небезпечні поранення в шию. Вони можуть ускладнюватися ушкодженнями гортані, хребта, а також сонних артерій. У першому випадку постраждалого іммобілізують, а в другому негайно зупиняють кровотечу. Смерть від крововтрати при пораненні сонної артерії може наступити протягом 10-12 секунд. Тому артерію стискають пальцями, а рану негайно туго тампонують стерильним бинтом. Транспортування такого потерпілого слід здійснювати обережно.

При пораненнях в груди і живіт для запобігання попадання повітря в плевральну і черевну порожнини необхідно накласти на рану повітронепроникну пов’язку – марлеву серветку, що змазана борної маззю або вазеліном, шматок поліетилену, в крайньому випадку, щільно затиснути рану долонею. Потерпілому необхідно надати напівсидяче положення. Слід враховувати, що зупинка кровотечі ускладнена.

Памятайте, що теракт може вчинятися з метою впливу на прийняття рішень чи вчинення або невчинення дій органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, службовими особами цих органів, об’єднаннями громадян, юридичними особами, або привернення уваги громадськості до певних політичних, релігійних чи інших поглядів винного (терориста).

Тож, будьте уважними, бережіть себе та своїх близьких! І тримайте порох сухим!

 

Читайте також:  Не живуть, а доживають. На Прикарпатті у будинку для людей похилого віку жахливі умови

 

 

 

 

Шукайте деталі в групі Facebook