facebook

Коронавірус може згубно впливати на згортання крові: чому помер 18-річний українець, а МОЗ змінило інструкції

Утворення згустків крові можуть робити вентиляцію легень неефективною, призводити до ампутації кінцівок та навіть смерті.



Наймолодша жертва нового коронавірусу в Україні – 18-річний хлопець з Житомирщини. Він помер через кровотечу на тлі тромбозу. Такий випадок не поодинокий. Лікарі в усьому світі стурбовані поширенням проблемами зі згортанням крові у пацієнтів з важким перебігом COVID-19.

Водночас в Україні розширили протокол лікування коронавірусної інфекції, додавши до переліку препаратів гепарин. ТСН.ua розібрався у масштабах проблеми та думках лікарів.

Наскільки серйозна проблема
Доктор Джеффрі Лоуренс, гематолог з Weill Cornell Medicine в Нью-Йорку, заявила CNN, що число проблем зі згортанням у пацієнтів з COVID-19 у відділенні інтенсивної терапії “безпрецедентне”.

Також про це ТСН.Тиждень розповідала Валентина Голобородько, яка практикує у лікарні “Montefiore Medical Center” район Бронкс у Нью-Йорку. Вона називала тромбоз однією з можливих причин раптової смерті пацієнтів з COVID-19.

“Ми абсолютно не розуміємо причину. Схиляємося до того, що ці смерті відбуваються або через тромбози… Ми багато обговорюємо з колегами і з Італії, і з інших країн, обговорюємо у групах і на форумах, що у багатьох виявляють тромбози глибоких вен і венозні, і артеріальні тромби. Тому, якщо ця хвороба передбачає розвиток тромбозу, то такий хворий може померти або від раптового інфаркту, або від тромбоемболії легеневої артерії”, – казала вона.

Водночас через тромбоз може настати необхідність ампутувати кінцівки або їхні частини.

Слова лікарів підтверджує дослідження з Нідерландів, нещодавно опубліковане в журналі Thrombosis Research. Вони виявили, що 31% з 184 пацієнтів страждали від тромботичних ускладнень, що є надзвичайно високим рівнем, пише Scince Time.

Інше дослідження, проведене у Франції, показало, що серед пацієнтів з тяжкими симптомами COVID-19, 23% мали гостру тромбоемболію легеневої артерії. Воно опубліковане в журналі Radiology.

Читайте також:  Колишній суддя Франківського апеляційного суду помер від COVID-19

Чому за COVID-19 утворюються тромби
Міжнародна група експертів на чолі з доктором Бехнудом Бікделі з Нью-Йоркської Пресвітеріанської лікарні вивчили проблему згортання крові у пацієнтів з COVID-19 і опублікували результати своєї роботи в журналі The American College of Cardiology.

Достеменно причина виникнення проблем зі згортанням крові в інфікованих коронавірусом не відома. Втім Бікделі запропонував кілька можливих пояснень.

Так, пацієнти з важким перебігом COVID-19 ймовірніше матимуть тромботичні ускладнення у разі наявності супутні захворювання серця або легень.

Інше пояснення полягає в тому, що у пацієнтів в відділеннях інтенсивної терапії більше ризику утворення кров’яних згустків, адже у лікарні вони довго залишаються нерухомими.

Деякі дослідження також вказують на те, що так звана “цитокінова буря”, надмірна імунна реакція, пов’язана з більш високими показниками згортання крові. Водночас цитокінова буря часто зустрічається за COVID-19.

Але і це ще не все. Медики підозрюють, що і в самому вірусі може бути щось, що сприяє згортанню крові. Так, у журналі The Lancet була опублікована стаття, в якій йшлося, що новий коронавірус може інфікувати клітини ендотелію кровоносних судин, які можуть відігравати роль у процесі згортання крові.

Що радять лікарі
“Ми навіть обговорюємо з колегами питання збільшення дози препаратів проти згортання крові, які ми даємо для профілактики утворення тромбів, щоб цим хворим давати більші дози антикоагулянтів. Щоб попередити тромб”, – розповіла лікарка ТСН.Тиждень.

Нідерландські лікарі, які досліджували проблему, у своїх порадах Національному інституту громадського здоров’я говорять про профілактичне введення низьких доз антикаогулянтів усім госпіталізованим пацієнтам з COVID-19 після прибуття до лікарні. Згодом, після тестувань та візуалізацій, лікар за необхідності може призначити й терапевтичне лікування засобами проти згортання крові.

Читайте також:  22-річна українка поділилася враженнями від життя у США та розповіла про особливості життя у Чикаго

Лікар Бікделі також каже, що згідно з їхніми результатами, ризики тромботичних ускладнень у пацієнтів з COVID-19 настільки великі, що їм “можуть знадобитися розріджувачі крові навіть у профілактичних цілях, ще до візуальних тестів”.

Водночас Бікделі зазначає, що хоча гепарин, один з таких препаратів, ефективний для низки пацієнтів, подекуди у хворих зустрічаються багато мікрозгустків, проти яких він не допоможе.

Сесілія Міранте-Борде, лікар-реаніматолог військового госпіталю, розповідає, що такі згустки допомагають пояснити, чому вентиляція легень не дуже ефективна для деяких пацієнтів з низьким вмістом кисню в крові. Мікрозгустки блокують кровообіг, через що кров виходить з легень менш насичена киснем, ніж мала б.

Наразі Міністерство охорони здоров’я України вже внесло до протоколу лікування COVID-19 гепарин, що перешкоджає зсіданню крові. Зробили це саме через велику кількість тромбоемболічних ускладнень серед пацієнтів.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.