Зеленський відрікся! Обмежив свою владу, такого не робив жоден президент
Президент України Володимир Зеленський вирішив відмовитись від свого права особисто контролювати кадрові питання міністерства закордонних справ.
Він вирішив, що, окрім повноваження щодо призначення послів, прописаного у конституції, йому достатньо буде курувати лише призначення заступників міністрата генеральних консулів.
Таким чином Зеленський змінив систему контролю за кадрами МЗС, запроваджену за часів президентства Віктора Ющенка.
Тоді з главою держави необхідно було погоджувати не лише кандидатури заступників міністра, а й низку дипломатичних посад, включно з радниками дипломатичних представництв.
Тепер же у міністра закордонних справ України Вадима Пристайка буде більше свобод і самостійності в кадрових питаннях.
Українські дипломати у приватних розмовах визнають, що кадрова політика МЗС тривалий час залишалася за щільною завісою таємничості й залежала від багатьох факторів, деякі з котрих не стосувалися професійних якостей кандидата. Особливо важко відбувалися призначення на дипломатичні посади, починаючи від рангу радника, оскільки вони повинні були пройти погодження в адміністрації президента.
Професор Інституту міжнародних відносин Сергій Даниленко розповів, що стара процедура кадрових призначень у МЗС певною мірою залежала від настроїв головного радника президента з питань зовнішньої політики.
“Якщо йому не подобався якийсь з кандидатів, то той фактично не мав шансів отримати призначення”, – каже Даниленко.
“Нерідко файл на кандидата надовго зависав у адміністрації, і дипломати місяцями не могли отримати призначення через те, що чиновники часів Ющенка, Януковича чи Порошенка всіляко його гальмували”, – підтверджує колишній дипломат Вадим Трюхан.
На його думку, тепер міністр закордонних справ і державний секретар МЗС набагато оперативніше вирішуватимуть питання ротації й призначень на керівні посади в міністерстві.
Колишня очільниця комітету в закордонних справах Верховної Ради Ганна Гопко звернула увагу на те, що раніше система кадрових призначень у сфері зовнішньої політики давала можливість адміністрації президента лобіювати ті призначення, які не відповідали професійним вимогам до посади.
“Сподіваюсь, що після цього указу на дипломатичні посади призначатимуться компетентні люди, які посилять зовнішньополітичну діяльність і якість представництва України у закордонних дипломатичних установах”, – каже Гопко.
Колишня очільниця комітету в закордонних справах також висловила сподівання, що президент Зеленський ухвалить зміни до закону про дипломатичну службу.
“Ця норма була свого часу скасована Януковичем, потім через неї закон про дипслужбу заветував Порошенко. Якби президент вніс цю зміню до закону й повернув би парламенту функцію нагляду при призначенні послів, це був би наступний крок до демократичних зрушень у сфері кадрової політики зовнішньополітичної служби”, – переконана Гопко.
Шукайте деталі в групі Facebook